Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» W Twoje dłonie...

Galeria: Dwernik Włącz pokaz slajdów

 
W Twoje dłonie...

Tytuł zdjęcia: W Twoje dłonie...


Autor: Andrzej Dunowski
Data dodania: 2008-10-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3667 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Picie alkoholu w Chacie Socjologa przebiega według pewnego rytuału. Pije się nie z tradycyjnych kielonków a z bańki, której z racji kształtu nie można odstawić, więc owa bańka musi być cały czas w ruchu... Pierwsza osoba po wypiciu wybiera sobie kolejną osobę, której nalewa, po czym wymawiając słowa "W twoje dłonie perswaduję" przekazuje pełną bańkę wraz z butelką, w odpowiedzi owa osoba powinna odpowiedzieć "Bynajmniej nie jest mi to obojętne" co oznacza przejęcie kolejki i powtórzenie rytuału.
Miejscowość: Dwernik
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
 
Schowaj mapę

Dwernik

Dwernik leży nad potokiem o tej samej nazwie. Jest malutką wsią licząca około dwustu mieszkańców. Miejscowość jest dobrym punktem wypadowym m.in. na Magurę Stuposiańską i Przysłup Caryński, a przede wszystkim na Otryt. Ponad wsią wzosi się ciekawy i bardzo widokowy szczyt zwieńczony długim uskokiem skalnym - Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.).

Dwernik, niegdyś prężnie rozwijający się ośrodek górnictwa naftowego, został doszczętnie zniszczony po II wojnie światowej. Spłonęła między innymi XVIII-wieczna cerkiew. Dziś wieś ma się znacznie lepiej.  Znajdujący się w niej kościół p.w. świętego Michała Archanioła powstał w 1981 r. Budowla jest drewniana, a jako materiał do jej wzniesienia posłużyły fragmenty rozebranej cerkwi w Lutowiskach. W jakimś sensie kościółek jest więc świątynią ekumeniczną.

W Dwerniku znajduje się także dawny cmentarz przycerkiewny oraz stawy rybne wchodzące niegdyś w skład tutejszych dóbr dworskich.

Z Dwernika wywodzi się rodzina Dwernickich, która wydała wielu wybitnych żołnierzy. Pochodzi z niej jeden z dowódców powstania listopadowego, Józef Dwernicki.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: W Twoje dłonie...
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych