Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Krośniewice - Andersówka, budynek rządcówki (2 poł. XIX w.) miejsce urodzin gen. broni Władysława Andersa

Galeria: Krośniewice Włącz pokaz slajdów

 
Krośniewice - Andersówka, budynek rządcówki (2 poł. XIX w.) miejsce urodzin gen. broni Władysława Andersa

Tytuł zdjęcia: Krośniewice - Andersówka, budynek rządcówki (2 poł. XIX w.) miejsce urodzin gen. broni Władysława Andersa


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2011-03-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3563 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W krośniewickiej Rządcówce 11 sierpnia 1892 roku przyszedł na świat Władysław Anders, późniejszy legendarny dowódca 2. Korpusu Wojska Polskiego, zwycięzca spod Monte Cassino. Jego ojciec, Albert Anders, pełnił wówczas funkcję administratora majątku właściciela krośniewickich dóbr, Konstantego Rembielińskiego. W 1903 r. rodzina Andersów wyprowadziła się do Taurogów na Litwie. W tym XIX-wiecznym neoklasycystycznym dworku, powszechnie nazywanym "Andersówką", dziś mieszczą się mieszkania lokatorskie. W jednym z pomieszczeń planuje się utworzenie izby pamięci poświęconej wybitnemu mieszkańcowi dawnej rządcówki, na razie jednak atrakcją jest tylko pamiątkowa tablica wmurowana w ścianę budynku przypomina o krośniewickich korzeniach gen. Władysława Andersa.
Miejscowość: Krośniewice
Kraina: Ziemia Łódzka
Województwo: łódzkie
Tagi: dwory klasycyzm  
Schowaj mapę

Krośniewice

Krośniewice to małe miasteczko i siedziba gminy (powiat kutnowski) położone na Wysoczyźnie Kłodawskiej.

Najstarsza wzmianka o Krośniewicach pochodzi z 1387 roku, kiedy to istniała tu komora celna. Prawa miejskie Krośniewice uzyskały w 1442 roku. W czasach od XV-XVIII stulecia zaliczane były do najmniejszych miast Rzeczypospolitej. W 1793 roku było tu jedynie 48 domów i 278 mieszkańców, z czego 28 trudniło się rzemiosłem a 5 - handlem. W 1802 roku liczba mieszkańców wynosiła 602 osoby.

Z kolei w XIX wieku Krośniewice stały się niewielkim ośrodkiem przemysłowym i dość szybko się rozwijały. Powstała tu m.in. fabryka tytoniu, gorzelnia i garbarnia. W 1870 roku Krośniewice, podobnie jak wiele innych małych miasteczek województwa łódzkiego, straciły prawa miejskie wskutek represji carskich po powstaniu styczniowym. Prawa miejskie odzyskały dopiero w 1926 roku, czyli w czasach II Rzeczypospolitej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Krośniewice - Andersówka, budynek rządcówki (2 poł. XIX w.) miejsce urodzin gen. broni Władysława Andersa
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych