Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ulica Poświętna w Tykocinie. Widok na jedną z wież kościoła parafialnego p.w. Świętej Trójcy

Galeria: Tykocin Włącz pokaz slajdów

 
Ulica Poświętna w Tykocinie. Widok na jedną z wież kościoła parafialnego p.w. Świętej Trójcy

Tytuł zdjęcia: Ulica Poświętna w Tykocinie. Widok na jedną z wież kościoła parafialnego p.w. Świętej Trójcy


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2012-02-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 4326 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Tykocin
Kraina: Podlasie
Województwo: podlaskie
Tagi: kościoły noc  
Schowaj mapę

Tykocin

Tykocin to bezsprzecznie jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Zachowane zabytki oraz układ przestrzenny sprawiają, że jest to także najcenniejszy zespół architektoniczny na Białostocczyźnie i jeden z najcenniejszych w kraju.

W centrum miasteczka znajduje się stary rynek w kształcie wydłużonego trapezu, który jest osią miasteczka. Na jego środku stoi pomnik Stefana Czarnieckiego z 1763 r. dłuta Pierre Coudraya, będący jednym z pierwszych świeckich pomników w Polsce.

We wschodniej pierzei rynku znajduje się niezwykle reprezentacyjny barokowy kościół Świętej Trójcy z l. 1742 - 49 o układzie przestrzennym przypominającym świeckie założenia pałacowe z XVIII w. W miasteczku zachowała się także zabytkowa synagoga z 1642 r., w której mieści się muzeum judaistyczne oraz odbudowany z ruiny zamek wzniesiony w 2 poł. XV wieku.

Tykocin bywa często nazywany podbiałostockim Kazimierzem i trzeba przyznać, że trafne to stwierdzenie. Tutejszy klimat, malownicze położenie nad brzegiem Narwi, parterowe, drewniane domy z XVIII i XIX wieku, dominujący na uliczkach bruk sprawiają, że jest to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ulica Poświętna w Tykocinie. Widok na jedną z wież kościoła parafialnego p.w. Świętej Trójcy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych