Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Łemkowska cerkiew św.św. Kosmy i Damiana powstała w I połowie XVII wieku. Po Akcji Wisła cerkiew przejął kościół rzymskokatolicki zmieniając wezwanie świątyni na Matki Boskiej Różańcowej.

Galeria: Piorunka Włącz pokaz slajdów

 
Łemkowska cerkiew św.św. Kosmy i Damiana powstała w I połowie XVII wieku.  Po Akcji Wisła cerkiew przejął kościół rzymskokatolicki zmieniając wezwanie świątyni na Matki Boskiej Różańcowej.

Tytuł zdjęcia: Łemkowska cerkiew św.św. Kosmy i Damiana powstała w I połowie XVII wieku. Po Akcji Wisła cerkiew przejął kościół rzymskokatolicki zmieniając wezwanie świątyni na Matki Boskiej Różańcowej.


Autor: Zbyszek Pawlak
Data dodania: 2016-09-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 773 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Piorunka
Kraina: Beskid Niski
Województwo: małopolskie
 
Schowaj mapę

Piorunka

Piorunka jest malutką wsią położoną na zachód od Czyrnej. Została założona w 1634 r. Była zamieszkiwana przez Łemków, którzy zostali z niej wysiedleni w latach 1945 i 47. Połemkowskich gospodarstw nie zobaczymy tu jednak wiele - dziś w Piorunce dominuje raczej nowa zabudowa.

Piorunka znajduje się na szlaku cerkwi łemkowskich obejmującym również Krynicę-Zdrój, Berest, Polany, Czyrnę, Mochnaczkę i Tylicz. Przedstawicielką Piorunki jest cerkiew śś. Kosmy i Damiana z XVIII w. zbudowana w stylu zachodniołemkowskim. Budowla jest drewniana, jednonawowa o konstrukcji zrębowej. Wieńczą ją trzy kopuły. Jej najstarszym zabytkiem jest XVIII-wieczny ikonostas.

W wiosce znajduje się kilka przydrożnych krzyży i XIX-wieczna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Łemkowska cerkiew św.św. Kosmy i Damiana powstała w I połowie XVII wieku. Po Akcji Wisła cerkiew przejął kościół rzymskokatolicki zmieniając wezwanie świątyni na Matki Boskiej Różańcowej.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych