Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Widok na Jezioro Jeglówek i Górę Cisową z Zamkowej Góry.

Galeria: Suwalszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Widok na Jezioro Jeglówek i Górę Cisową z Zamkowej Góry.

Tytuł zdjęcia: Widok na Jezioro Jeglówek i Górę Cisową z Zamkowej Góry.


Autor: Henryk Milewski
Data dodania: 2012-06-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5835 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Góra Zamkowa (228,1 m n.p.m.) w Szurpiłach jest jednym z najpiękniej położonych obiektów archeologicznych w Polsce. Wzniesienie oblane wodami czterech jezior zlokalizowane jest niezwykle malowniczo, a przede wszystkim bardzo dogodnie pod względem obronnym. Grodzisko i towarzyszące mu osady znajdowały się w samym sercu Jaćwieży (Sudowi)  ziemi jednego spośród jedenastu plemion pruskich. Jaćwingowie w okolicach Szurpił pojawili się najprawdopodobniej w IX wieku Na Górze Zamkowej stanął okazały gród, którego majdan otaczała podwójna linia wałów, a w połowie zboczy zbudowano dodatkowy wał dolny. Wykonano tu też szereg innych, zakrojonych na szeroką skalę prac budowlanych. Do najbardziej spektakularnych należy przekształcenie wąwozu łączącego jezioro Tchliczysko /Kluczysko/ z zatoką Jodel jeziora Szurpiły w kanał łączący oba jeziora. Pozwalało to na kontrolowanie przepływu wody pomiędzy zbiornikami. Obecna różnica poziomu ich luster przekracza 3 metry. Nad wąwozem zbudowano most łączący gród z największą z osad. Dowodem znaczenia ośrodka w Szurpiłach są ślady licznych walk. Już w XXI wieku rozegrały się tu krwawe bitwy, w czasie których doszczętnie spalone zostały umocnienia grodu. Najeźdźcami byli najprawdopodobniej Rusowie.Największy rozkwit szurpilskiego kompleksu osadniczego przypada na XIII wiek.W latach 80. XIII w., dokładnie w 1283 roku, Jaćwież opustoszała. Było to wynikiem licznych kampanii wojennych, jakie o tereny jaćwieskie prowadzili Krzyżacy, Litwa, Ruś i Polacy.
Miejscowość: Szurpiły
Kraina: Suwalszczyzna
Województwo: podlaskie
Schowaj mapę

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Wystarczy wymienić takie atrakcje, jak jezioro Hańcza, Góra Cisowa, Oz Turtulski, Głazowisko Bachanowo czy Rutka, aby uświadomić sobie, jak malownicza to ziemia. A przecież to tylko kilka miejsc, w dodatku wszystkie położone w granicach Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Suwalszczyzna sięga jeszcze daleko na południe. Obejmuje swym zasięgiem także jezioro Wigry i Puszczę Augustowską, przez którą prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce: Czarnej Hańczy. Nikomu nie trzeba też zachwalać uroków Augustowa i otaczających go jezior oraz szlaku Rospudy czy Blizny.

Na Suwalszczyźnie znajduje się także jeden z najwspanialszych zabytków hydrotechnicznych w Polsce – Kanał Augustowski, który jest jednocześnie najdłuższym zabytkiem w naszym kraju (ma ponad 100 km długości).
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
no śliczne

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2012-06-01  16:09:12
Ta wysepka na jeziorze przypomina mi kształtem jakiegoś pływającego ptaka:)

Autor: ElaJ   Dodano: 2012-06-01  14:09:24
zobacz wszystkie komentarze w serwisie