Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Felietony

Łowicz - Boże Ciało
święta i obyczaje, sztuka ludowa

Boże Ciało to jeden z najbarwniejszych obrządków w Kościele katolickim. W Łowickiem, na Kurpiach i Podhalu, wielu wiernych, uczestniczących w uroczystych procesjach, ubranych jest w tradycyjne stroje ludowe. To często ostatnia okazja, aby zobaczyć je na żywo.
Autor: Edyta Brykwięcej

Ponidziańskie świątki i kapliczki
krzyże i kapliczki

Charakterystycznym elementem krajobrazu Ponidzia są przydrożne świątki, krzyże i kapliczki. Ich nagromadzenie w tym rejonie Polski jest doprawdy wyjątkowe. To prawdziwy korowód świętych. Oprócz Chrystusa Frasobliwego i Matki Bożej na ich cokołach możemy spotkać także Dominika, Andrzeja Bobolę, Rozalię, Jana Nepomucena, Józefa…
Autor: Adam Wawszczykwięcej

Święto Kwiatów. Skierniewice
imprezy

Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw to doroczna impreza przyciągająca do Skierniewic rzesze jej wiernych fanów. Najbardziej widowiskową częścią, trwającego dwa dni święta, jest otwierająca je Parada.
Autor: ElaJwięcej

Łowicz - krwioobieg
ludzie, zaułki

Każde miasteczko ma swój ukryty krwioobieg: codziennych sprawunków, gestów, emocji. Odwiedzając Łowicz można ów drugi krąg zagubić, w przytłaczającej mnogości tutejszych zabytków, w braku czasu, w fotografii. A życie toczyć się będzie gdzieś z boku. W cieniu drzew okalających kolegiatę, przy warzywniaku, bankomacie, na targu, w wąskich podwórkach.
Autor: Agnieszka Dąbrowskawięcej

Bożonarodzeniowe szopki
święta i obyczaje

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas szopek. Najsłynniejsze powstają w Krakowie. Przed II wojną światową ich konstruowaniem zajmowali się murarze. Dziś robią to hobbyści. Ale nie tylko Kraków szopkami słynie. W całej Polsce, w każdym kościele budowane są ich repliki, alegorie, symbole. Do tradycji weszło bożonarodzeniowe chodzenie po... szopkach. Zobaczcie, jak taka wędrówka wyglądała podczas poprzednich świąt...
Autor: ElaJ, Brygida Kicińska, Jerzy Kozłowski, Halina, Małgorzata Heichel-Detzner, JureK, Waldemar Jan, KRET, Henryk Paw, Halina Ziółkowska, Joanna Siegel, Tomasz Dejtrowski, Antoni Niećwięcej

Warszawskie ZOO. Martwa natura

Jako dziecko wielokrotnie odwiedzałem z rodzicami warszawskie ZOO. Może przez to stało się ono dla mnie czymś oczywistym i zwykłym. Jednak wracając tu po latach znów odkryłem jego urok. Zobaczyłem zupełnie inny ogród, w którym jeszcze nie byłem. Zasiedlony przez dziwaczne stwory.
Autor: Szymon Narożniakwięcej

Ostatnie komentarze

 
Super ujęcie
GregKmk
2019-11-20 08:31:26
Ta mgła nadaje charakteru
GregKmk
2019-11-20 08:29:13
Światło robi robotę
GregKmk
2019-11-20 08:28:08
I zamiast "Hospody pomyłuj" słychac "Kyrie eleison".
Krzysztof Trojan
2019-11-20 06:59:23
Piękna gra światła.
Krzysztof Trojan
2019-11-20 06:56:51
zobacz wszystkie komentarze

zobacz wszystkichUżytkownicy

 
GregKmk[ profil ]
Koźminek
Zdjęć w galerii: 207 [ galeria ]
Lech Kadlec[ profil ]
Toruń
Zdjęć w galerii: 4846 [ galeria ]

więcej artykułówArtykuły

8 najwyższych szczytów Korony Gór Polski

Korona Gór Polski to zestawienie wszystkich najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. Poniżej prezentujemy 8 pierwszych pod względem wysokości.

Pozostałe artykuły