Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Felietony

Bałtyk zimą

Zimowy rejs po Morzu Bałtyckim to żeglarskie pasowanie na rycerza. Mróz, kilkumetrowe fale, częste wachty oraz permanentne kłopoty ze sprzętem to codzienność podczas takiej wyprawy.

Żeglowanie zimą to loteria. Jedynym pewnikiem jest niepewność – pogody, stanu morza, zachowania urządzeń na naszym jachcie i oblodzenia portu, do którego zamierzamy wejść. Bałtyk zimą to prawdziwy kalejdoskop. W zimie na Bałtyku przeżyłem swój największy sztorm i największą flautę.

Kiedyś w jachcie zepsuło się koło sterowe i musieliśmy przez trzy dni sterować rumplem – jednostką o powierzchni ożaglowania przekraczającą 140 m kwadratowych.! Przy silnym wietrze niemożliwością było skorygowanie kursu bez napierania na drążek całym ciałem. Po powrocie jeszcze długo nie mogłem spać na boku – tak bardzo doskwierały mi posiniaczone od sterowania biodra.

Innym razem przez ponad dobę nasz jacht stał w zupełnym bezruchu na środku morza, gdzieś pomiędzy Władysławowem a Karlskroną. Flauta była tak dotkliwa, że na pokładzie panowała idealna cisza – żaden sznurek, wanta, czy cokolwiek innego o nic nie uderzało. To naprawdę bardzo rzadkie zjawisko na morzu.

Bałtyk zimą to wielka przygoda. Płynąc pierwszy raz w rejs wydawało mi się, że morze jest monotonne, a czasem wręcz nudne. Po powrocie wiedziałem już, że to nie prawda. Każdego dnia, o każdej porze Bałtyk przemawiał do mnie inną barwą wody, innym kolorem horyzontu i chmur, inną linią wody. Po powrocie byłem bogatszy o całe to morze, które od tego momentu stało się jedną z moich pasji.

Autor: Szymon NarożniakGdańska Starówka oglądana z portu jachtowego

Gdańsk - żegluga na Kanale Kaszubskim

Gdańsk - Nabrzeże Zdobywców Kołobrzegu

Stocznia Remontowa w Gdańsku

Zimowy rejs po Bałtyku

Bałtyk - żegluga podczas sztormu

Morze Bałtyckie - obserwacja horyzontu

Port rybacki we Władysławowie

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Bałtyk - wyżowy sztorm

Bałtyk - statek na horyzoncie

Zimowy rejs po Morzu Bałtyckim

Kuter rybacki na Bałtyku

Lodowaty zmierzch na Morzu Bałtyckim

Morze Bałtyckie podczas flauty

Bałtycki kuter walczy z falami

Bałtyk - zachód słóńca na pełnym morzu