Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Felietony

OSP Bryzgiel w akcji

Akcja Ochotniczej Straży Pożarnej z Bryzgla była jedną z najlepszych interwencji pożarniczych, jakie miałem okazję widzieć lub o jakich słyszałem. Ugaszenie płonącego stosu podkładów kolejowych zajęło strażakom zaledwie 20 minut i to od momentu zgłoszenia.

W pobliżu Bryzgla przebiegają tory Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej, która została zamknięta dopiero w roku 1989, jako jedna z ostatnich kolejek leśnych w Polsce. Już w roku 1991 wpisana została do rejestru zabytków. Minęło jednak jeszcze 10 lat zanim doczekaliśmy się wznowienia jej kursowania i otwarcia trasy dla turystów.

Od tego czasu udostępniony dla ruchu 10-kilometrowy odcinek z Płociczna do Krusznika jest ciągle remontowany czego efektem są składowane przy torach stare podkłady. Podczas lata dość często dochodzi do ich pożarów, które bywają bardzo niebezpieczne. Nasączone smarami i wysuszone drewno pali się bowiem nadzwyczaj dobrze zagrażając tym samym okolicznym łąkom i śródpolnym zagajnikom.

Przedstawiona na zdjęciach akcja Ochotniczej Straży Pożarnej z Bryzgla gaszącej palące się podkłady kolejowe była doprawdy imponująca. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że większość strażaków to ochotnicy, a w dodatku całe zdarzenie miało miejsce w niedzielę podczas dość suto zakrapianych poprawin, na których bawiła się większość mieszkańców wsi.


Strażacy nadzwyczaj sprawnie poradzili sobie z ogniem. Po wstępnym ugaszeniu płomeni cała sterta drewna została, za pomocą bosaków, rozgrzebana na wszystkie strony, a strażacy dogaszali pojedyncze tlące się jeszcze głownie.

Całe zdarzenie trwało, od momentu zgłoszenia niebezpieczeństwa, zaledwie 20 minut. Po tym czasie kolejka, którą jechaliśmy mogła spokojnie kontynuować swój kurs, a zastęp strażaków, w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, odjechał kontynuować poprawiny.

Autor: Szymon Narożniak

Zobacz artykuły:Wigierska Kolejka Wąskotorowa słynie z najmniejszego rozstawu szyn w Polsce. Na zdjęciu jeden z parowozów obsługujących przejazdy turystyczne. Wigierski Park Narodowy

Wigierska Kolejka Wąskotorowa kursuje obecnie na dziesięciokilometrowej trasie z Płociczna do Krusznika, w którym odbywa się (widoczna na zdjęciu) zmiana kierunku jazdy. Wigierski Park Narodowy

Wigierska Kolejka Wąskotorowa - Krusznik to końcowa stacja kolejki, na której kursujący regularnie skład turystyczny zawraca do Płociczna. Drogę powrotną parowóz pokona jadąc tyłem. Wigierski Park Narodowy

Wigierska Kolejka Wąskotorowa - parowóz podczas zmiany kierunku jazdy w Kruszniku. Wigierski Park Narodowy

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Straż pożarna z Bryzgla

Bryzgiel - płonące podkłady kolejowe

OSP Bryzgiel w akcji

Pożar podkładów kolejowych w okolicach Bryzgla

Bryzgiel - dogaszanie pogorzeliska

Bryzgiel - krajobraz po bitwie