Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Felietony

Stawianie palm w Lipnicy Murowanej

Najwyższe palmy w Lipnicy Murowanej mierzą ponad 30-metrów i ważą blisko 300-kilogramów. Postawienie tych kolosów w pionie to swoisty spektakl, w którym biorą udział niemal wszyscy mieszkańcy miasteczka.

Wykonanie 33-metrowej palmy to wielka sztuka, jeszcze większą sztuką jest jednak postawienie jej w pionie przy jednym z drzew otaczających lipnicki rynek.

W podnoszeniu największych palm bierze zwykle udział około 10 mężczyzn. Jeden zazwyczaj siedzi na drzewie z linami, które są przywiązane w odpowiednich miejscach do drzewka, trzech podpiera palmę specjalnymi widłami, a około pięciu zabezpiecza podstawę plamy. Przygotowanie całej operacji trwa nieraz ponad godzinę.

Widoczna na zdjęciach palma została zbudowana przez lipnickiego mistrza budowy palm - Zbigniewa Urbańskiego. Mierzące 33-metry i 39-centymetrów drzewko, a raczej drzewo wygrało 50-ty jubileuszowy konkurs w Lipnicy Murowanej na najwyższą palmę wielkanocną. Jej postawienie zajęło grupie mężczyzn dowodzonej przez budowniczego palmy ok. 45 minut.

Autor: Szymon Narożniak

Zobacz artykuły:Lipnica Murowana - ideał sięgnął bruku

Lipnica Murowana - palma Zbigniewa Urbańskiego

Lipnica Murowana - podnoszenie zwycięskiej palmy

Lipnica Murowana - emocje podczas podnoszenia palm

Lipnica Murowana - fragment palmy

Lipnica Murowana - praca zespołowa

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Lipnica Murowana - zabezpieczenie podstawy palmy

Lipnica Murowana - najwyższa palma

Lipnica Murowana - jeden z mieszkańców

Lipnica Murowana - złamie się, nie złamie

Lipnica Murowana - tej palmie nic już nie grozi