Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Felietony

Wolsztyn - parada parowozów

Co roku na początku maja do wielkopolskiego Wolsztyna ściągają tłumy miłośników kolei z całego świata. Podczas odbywających się w miasteczku Dni Pary ma miejsce wydarzenie jedyne w swoim rodzaju - parada parowozów.

Wolsztyn to urokliwe i senne miasteczko położone w zachodniej Wielkopolsce. Magnesem przyciągającym do niego turystów jest znajdująca się tutaj jedyna w Europie czynna parowozownia. Codziennie o godz. 5:05 i 13:31 wyruszają stąd pociągi do oddalonego o 62 kilometry Poznania, ciągnięte przez zabytkowe parowozy. To atrakcja, której próżno szukać na Starym Kontynencie. Najbliższa parowozownia jest dopiero w... Chinach, w dodatku obsługuje tylko składy towarowe.

Parowozowy "garaż" w Wolsztynie, potocznie zwany szopą, to hala wachlarzowa mieszcząca osiem parowozów. Zbudowana została w 1907 roku - dwadzieścia jeden lat po uruchomieniu w Wolsztynie pierwszej linii kolejowej. I działa do dzisiaj. To normalny zakład pracy, gdzie pracuje około 30 osób, w tym 13 maszynistów.

W sumie w Wolsztynie jest ponad 30 parowozów, a duża część z nich jest nadal sprawna technicznie. Najstarszy parowóz w wolsztyńskiej parowozowni to lokomotywa niemieckiej konstrukcji, Ok1-359 z 1917 roku, która zagrała m.in. w nagrodzonym Oskarem filmie "Pianista" oraz polskim obrazie "Pogranicze w ogniu". Innym słynnym parowozem z Wolsztyna jest tzw. "Piękna Helena", polski parowóz Pm36-2, który do dziś jest sprawny i rozwija prędkości rzędu 130 km/h.

Najwięcej turystów przybywa do Wolsztyna podczas, odbywających się na początku maja, Dni Pary. To prawdziwe święto parowozów i kolei. Kulminacyjnym punktem imprezy jest parada parowozów odbywająca się zwykle drugiego dnia festynu. Jest to przedstawienie absolutnie unikalne. Mogę je porównać jedynie do parady żaglowców, w której uczestniczyłem już wielokrotnie. Zapiera dech w piersiach. Wystarczy sobie wyobrazić 20 ogromnych parowozów jadących rzędem jeden za drugim, buchających dymem i gwiżdżących, ile pary w kotłach. Nogi same uginają się w kolanach i to nie tylko od drżącej pod naporem tych kolosów ziemi.

Autor: Szymon NarożniakWolsztyn. Dni Pary

Wolsztyn - pełną parą

Wolsztyn - parowozy ze Słowacji i Czech

Wolsztyńska parowozownia pod parą

Wolsztyn - parowóz Pt47-65

Wolsztyn - maszyniści

Wolsztyn - w parowozowni

Wolsztyn - maszynista podczas pracy

Wolsztyn - dymy parowozów

Wolsztyn - obrotnica z 1908 r.

Wolsztyn - po godzinach

Wolsztyńska parowozownia

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Imponująca relacja :)

Autor: Joanna Siegel  & nbsp;Dodano: 2009-05-16  21:02:38

Wolsztyn - parowóz Ok22-31

Kulminacyjny moment parady parowozów

Wolsztyn - polski maszynista podczas parady

Wolsztyn - parowozownia

Wolsztyn - nabieranie wody do parowozu

Parada parowozów - publiczność

Wolsztyn podczas parady parowozów

Wolsztyn - ekipa z Węgier

Wolsztyn - żuraw wodny

Stacja Wolsztyn

Wolsztyn - pociąg specjalny