Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wiatrak w Poradzu

Galeria: zachodniopomorskie Włącz pokaz slajdów

 
Wiatrak w Poradzu

Tytuł zdjęcia: Wiatrak w Poradzu


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-01-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 6582 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na skraju wsi, na wzgórzu (widoczny z szosy) stoi przepiękny holenderski wiatrak. Wiatrak góruje nad wsią. Wybudowano go w II połowie XIX w. dużym nakładem środków finansowych. Bryle nadano kształt ściętego stożka - jego wysokość wynosi 14 m, a średnica 10 m. Wewnątrz znajdują się trzy kondygnacje robocze i poddasze. Na masywnym korpusie umocowana jest obracana na łożysku bryła dachowa ze śmigłami. Pozwalało to łatwiej dostosować śmigła wiatraka do kierunku wiatru. Dach o aerodynamicznym kształcie obracał się pod wiatr przy pomocy niewielkiej turbiny. Mechanizm napędowy stanowiły cztery skrzydła osadzone w żeliwnej głowicy. Możliwość obrotu tylko kopuły jest cechą, jaka odróżnia poradzką budowlę od typowo polskiego wiatraka tzw. koźlaka, obracanego do wiatru całym korpusem. Ostatnim młynarzem przed 1945 rokiem był Franz Naatz. Po wojnie wiatrak jeszcze krótko pracował, jednak uruchomienie młynów oraz zaopatrzenie w mąkę w sklepach sprawiło, że szybko stracił swoją rację bytu. 26.09.1979 obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Od 1993 roku jest on własnością rodziny z Poradza, która w przyszłości zamierza przeznaczyć budowlę na działalność agroturystyczną.
Miejscowość: Poradz
Kraina: Pomorze Zachodnie
Województwo: zachodniopomorskie
Tagi: wiatraki  
Schowaj mapę
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Wiatrak w Poradzu
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Bardzo podoba mi się kadr , ciekawy opis , pozdrawiam :)

Autor: NEMO   Dodano: 2013-03-27  22:02:29
Dziękuję Ci Marylko za piękny komentarz. Z resztą jak zawsze:) To było jeszcze Olympus C4000Z, całkiem dobry aparat:) Chmurzyło się i zaczynało kapuśniaczkiem mnie polewać ale udało się :)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2013-03-27  20:44:43
uwielbiam wiatraki, kocham wierzby ; ten bardzo mi podoba , ładnie się prezentuje na tle chmurnego nieba,; chmura ładnie równoważy kadr , a całość pełna dynamiki właśnie dzięki tej chmurze

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2013-03-26  19:48:22
zobacz wszystkie komentarze w serwisie