Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Stara Chata Walońska

Galeria: Szklarska Poręba Włącz pokaz slajdów

 
Stara Chata Walońska

Tytuł zdjęcia: Stara Chata Walońska


Autor: Andrzej
Data dodania: 2012-08-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1628 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Stara Chata Walońska, jest siedzibą bractwa, galerią kamieni i jednocześnie miejscem, w którym kultywowane są walońskie tradycje w dziele wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu. Wśród bogatych zbiorów kamieni półszlachetnych i minerałów zgromadzonych na miejscu, można zobaczyć także te, które występują w Karkonoszach. Stara Chata stoi przy rozwidleniu Czeskiej ścieżki biegnącej do źródeł Łaby, miejsca prastarego kultu oraz czarnego szlaku okalającego Szklarską Porębę. Przy Chacie funkcjonuje Pracownia Rzeźbiarska.W mrocznych komnatach Chaty prowadzone są spotkania, podczas których można wysłuchać historii Walończyków na terenie Sudetów oraz starych podań i legend związanych z tymi górami. Turyści, po uprzedniej zapowiedzi telefonicznej, mogą odbyć seanse tajemniczych walońskich obrzędów i wysłuchać podań walońskich z ust Wielkiego Mistrza Walońskiego. www.szklarskaporeba.pl/pl/o-szklarskiej-porebie/atrakcje-i-zabytki/460-chata-waloska-juna.html
Miejscowość: Szklarska Poręba
Kraina: Karkonosze
Województwo: dolnośląskie
Tagi: muzea skanseny  
Schowaj mapę

Szklarska Poręba

Sklarska Poręba położona jest w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów Kamieńczyka i Szklarki, na wys. 440-886 m n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z dominującą nad miastem Szrenicą (1362 m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.), zaś od wschodu wzniesienia Przedgórza Karkonoszy oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej.

Położenie pomiedzy trzema pasmami górskimi powoduje, że miejscowość jest doskonałym punktem wypadowym w góry. Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, znaną i cenioną od połowy XIX wieku. Warunki klimatyczne miasta porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości 2000 m n.p.m.. Częste wiatry oraz ukształtowanie terenu doprowadzają do bardzo szybkiej wymiany mas powietrza.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Stara Chata Walońska
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych