Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dom Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie Średniej

Galeria: Szklarska Poręba Włącz pokaz slajdów

 
Dom Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie Średniej

Tytuł zdjęcia: Dom Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie Średniej


Autor: Istra&Maks
Data dodania: 2009-12-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2898 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Szklarska Poręba to nie tylko góry, narty i wypoczynek. To miejsce ma swoją historię. A historii tej centrum to wcale nie Szklarska Poręba Górna, o której się myśli, mówiąc Szklarska Poręba. Najstarsza jest Szklarska Poręba Dolna - z rynkiem, dwoma kościołami - katolickim z XVII wieku i poewangelickim z wieku XVIII oraz z dwoma starymi cmentarzami. Historia tej części Szklarskiej Poręby sięga średniowiecza i wiąże się z hutnictwem szkła. Szklarska Poręba Średnia była natomiast na przełomie XIX i XX wieku kolonią artystyczną za sprawą niemieckich artystów: Carla i Gerharta Hauptmannów, których dom mieści obecnie muzeum. Tradycje kolonii artystycznej kultywowane były również po II wojnie światowej, z tym że już przez polskich artystów. Mieszkał tu przez wiele lat Wlastimil Hofman, polski malarz czeskiego pochodzenia.
Miejscowość: Szklarska Poręba
Kraina: Karkonosze
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Szklarska Poręba

Sklarska Poręba położona jest w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów Kamieńczyka i Szklarki, na wys. 440-886 m n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z dominującą nad miastem Szrenicą (1362 m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.), zaś od wschodu wzniesienia Przedgórza Karkonoszy oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej.

Położenie pomiedzy trzema pasmami górskimi powoduje, że miejscowość jest doskonałym punktem wypadowym w góry. Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, znaną i cenioną od połowy XIX wieku. Warunki klimatyczne miasta porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości 2000 m n.p.m.. Częste wiatry oraz ukształtowanie terenu doprowadzają do bardzo szybkiej wymiany mas powietrza.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Dom Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie Średniej
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych