Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Swołowo. Stolica Krainy w Kratę

Galeria: Swołowo Włącz pokaz slajdów

 
Swołowo. Stolica Krainy w Kratę

Tytuł zdjęcia: Swołowo. Stolica Krainy w Kratę


Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska
Data dodania: 2010-05-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 2153 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Swołowo często przedstawiane jest jako wzorcowa pomorska wieś. W miejscowości zachował się dawny układ drogowy wytyczony najprawdopodobniej jeszcze w średniowieczu, z charakterystycznym stawem w centrum i okrążającą go wiejską drogą. Wzdłuż tej owalnicy koncentrycznie rozlokowane są parcele 15 gospodarstw, do których należą okoliczne grunty. Większość czarno-białych budynków liczy sobie 150 lat. Wieś uznana została za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego i stolicę "Krainy w Kratę". Zachowały się tu liczne obiekty budownictwa szkieletowego (ryglowego) z początków XIX wieku.
Miejscowość: Swołowo
Kraina: Pomorze Zachodnie
Województwo: pomorskie
Tagi: zaułki  
Schowaj mapę

Swołowo

Wieś położona ok. 15 km od Słupska, z zachowanym średniowiecznym układem zabudowy i licznymi obiektami o konstrukcji szkieletowej. Nazywana stolicą "Krainy w Kratę" i uznana za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego.

W 2006 roku dzieki wykorzystaniu środków unijnych zrekonstruowano tzw. Zagrodę Albrechta - zespół 6 budynków, obecnie udostępnionych do zwiedzania jako oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Na uwagę zasługuje również gotycki kościół pochodzący z XV w.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Swołowo. Stolica Krainy w Kratę
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych