Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Rezerwat Sine Wiry, dolina Wetlinki

Galeria: Łopienka Włącz pokaz slajdów

 
Rezerwat Sine Wiry, dolina Wetlinki

Tytuł zdjęcia: Rezerwat Sine Wiry, dolina Wetlinki


Autor: Edward Piotr Zawiślak
Data dodania: 2020-11-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 1879 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Sine Wiry, tę nazwę nosi rezerwat krajobrazowy o powierzchni ok. 450 ha, położony w przełomowej dolinie Wetlinki powyżej jej ujścia do Solinki. Najciekawszy jej fragment to wielki łuk Wetlinki u podnóża Szczyciska, gdzie dawniej istniała wieś Zawój. Wirem nazywano w tych stronach każde głębsze miejsce na rzece, Na obszarze Zawoju wyróżniano pięć wirów, a najgłębszy z nich był najniżej położony Siny Wir, od którego poszła nazwa rezerwatu.
Miejscowość: Łopienka
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Łopienka

Łopienka to nieistniejąca wieś założona w połowie XVI wieku, położona u podnóży Łopiennika. Wieś słynęła z objawienia Matki Boskiej pod postacią ikony. Łopienka była ośrodkiem kultu maryjnego. Ikonę Matki Bożej umieszczono w kapliczce, a w roku 1757 wzniesiono z nieobrobionego kamienia cerkiew p.w. św. Paraskiewii.

W czasie II wojny wieś została zniszczona, a mieszkańcy wysiedleni. Cerkiew w bardzo złym stanie technicznym ocalała i jest to jedyny tego typu obiekt w Bieszczadach. Uratowano również cudowną ikonę, którą przeniesiono do kościoła w Polańczyku, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Rezerwat Sine Wiry, dolina Wetlinki
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych