Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Halicz i Rozsypaniec. Bieszczady

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Halicz i Rozsypaniec. Bieszczady

Tytuł zdjęcia: Halicz i Rozsypaniec. Bieszczady


Autor: pietruman
Data dodania: 2009-11-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5265 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Halicz (1333 m n.p.m) - pierwotna nazwa "halizna", co oznacza goły, niezalesiony, wyniosły. Trzeci co do wysokości szczyt Bieszczadów .Przy dobrej widoczności widać z niego szczyty Gorganów. Powszechnie uznawany za jeden z najpiękniejszych szczytów w polskich górach. Pokrywa go rozległa połonina. W historii turystyki zimowej wejście na Halicz nastąpiło po raz pierwszy w 1909 roku z Sianek. Niejasne jest pochodzenie nazwy od ruskiego słowa "hałyć" - gawron, które to ptaki miały tu gniazda. Legęda mówi, że było to ulubione miejsce beskidzkich zbójników. Jedna z najwspanialszych panoram w Bieszczadach. Na południe wznosi się strzępiasty Rozsypaniec (1275 m n.p.m).
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Każde kolejne Pana ujęcie jest lepsze od poprzedniego, gratuluję! W takim tempie szybko osiągnie Pan mistrzostwo :) A mi pozostaje żałować, że podczas ostatniej wyprawy w Bieszczady pogoda nie pozwoliła mi pójść na połoniny...

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-11-25  21:29:01
zobacz wszystkie komentarze w serwisie