Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Połonina Tarnicy. Bieszczady

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Połonina Tarnicy. Bieszczady

Tytuł zdjęcia: Połonina Tarnicy. Bieszczady


Autor: Grzegorz Trapcia
Data dodania: 2010-07-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.43  Ocen: 7  Odsłon: 4693 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W Bieszczady wiosna przychodzi bardzo spóźniona. W innych częściach kraju dawno trwają już sianokosy, kiedy na połoninach zakwitają pierwsze trawy. Dopiero w czerwcu Bieszczady wybuchają feerią barw. Barw, w których dominuje kolor zielony. Wiosna trwa krótko. Już na początku sierpnia trawy zaczynają zmieniać kolor, blakną, stają się najpierw złotawe, a potem rude. To znak, że za chwile przykryje je pierwszy śnieg…
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Świetne zdjęcie.Aż chce się wejść na tę ścieżkę i nią iść...

Autor: JureK   Dodano: 2010-07-05  23:17:52
Wiedziałem, że to zdjęcie znajdzie się na głównej! Świetne ujęcie! Gratuluję!

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2010-07-05  07:36:19
Połowa czerwca.. :) ale lato przyszło nieco później w tym roku, zwłaszcza w górach.

Autor: Grzegorz Trapcia   Dodano: 2010-07-03  10:10:17
Fantastyczne kolory! To chyba wczesna wiosna?

Autor: Krystyna   Dodano: 2010-07-03  08:23:46
zobacz wszystkie komentarze w serwisie