Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Okolice Tworylnego

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Okolice Tworylnego

Tytuł zdjęcia: Okolice Tworylnego


Autor: Urszula Rosińska
Data dodania: 2009-05-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3428 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lało jak z cebra,pogubiliśmy się,sami na nieznakowanej trasie, ścieżki po których chadzają żubry, i dobrzy ludzie...przy schodzeniu do Zatwarnicy zabrał nas kombinowany jeep i super facet, od 30-tu lat mieszkający w Bieszczadach... Bez niego nie dotarlibyśmy do Wetliny /musielibyśmy jeszcze podejść na przełęcz Orłowicza a było już bardzo póżno i potwornie lało !!! Dziękujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Tagi: doliny  
Schowaj mapę

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ulu wiem, co czujesz. W 2004 roku byłam niedaleko Tworylnego, w Krywem i Hulskiem. We dwójkę szliśmy po nieoznakowanych szlakach, przez zarośla, pokrzywy po pas. Na "szlaku" nikogo nie było, oprócz żmii zygzakowatej, która wygrzewała się w słońcu, ale warto było. Do dziś wspominamy tą wyprawę i chcielibyśmy kiedyś zabrać ze sobą naszą córkę, ale na razie jest na to jeszcze za mała, chociaż jest dzielnym piechurem. Pozdrawiam i podziwiam za wytrwałość....

Autor: Małgorzata Heichel-Detzner   Dodano: 2011-08-13  23:13:38
zobacz wszystkie komentarze w serwisie