Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Renesansowy dwór obronny w Jeżowie

Galeria: Jeżów Włącz pokaz slajdów

 
Renesansowy dwór obronny w Jeżowie

Tytuł zdjęcia: Renesansowy dwór obronny w Jeżowie


Autor: Istra&Maks
Data dodania: 2009-09-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 6871 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Dwór w Jeżowie uzyskał obecną postać w 1544 roku - jest niewielki, zwarty, pozbawiony piwnic (stoi na palach zanurzonych w wodzie), z grubymi murami, małymi oknami na dolnej kondygnacji i strzelnicami w wieży. We wnętrzach parteru są sklepienia kolebkowe. Zachowało się wiele z dawnego wystroju: portale drzwiowe, kominki i polichromie. Te najwcześniejsze, renesansowe, przedstawiają m.in. nieistniejący zamek na przeciwległym brzegu rzeki Białej. Dwór odwiedzali (i nadal odwiedzają - jest własnością Liceum Sztuk Plastycznych z Tarnowa) artyści, m.in. Artur Grottger, Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer, czego dokumentację stanowią ich rysunki.
Miejscowość: Jeżów
Kraina: Pogórze Ciężkowickie
Województwo: małopolskie
Tagi: dwory renesans  
Schowaj mapę

Jeżów

Jeżów dzisiaj nie jest już oddzielną miejscowością, lecz przysiółkiem wsi Wilczyska. Przed 1525 rokiem istniał tu zaczątek obecnego dworu otoczony fosą. W 1544 rozpoczęła się przebudowa i obiekt uzyskał postać obronnego dworu renesansowego - taką jak ma dzisiaj: niewielki, zwarty, pozbawiony piwnic (stoi na palach zanurzonych w wodzie), z grubymi murami, małymi oknami na dolnej kondygnacji i strzelnicami w wieży.

We wnętrzach parteru są sklepienia kolebkowe. Zachowało się wiele z dawnego wystroju: portale drzwiowe, kominki i polichromie. Te najwcześniejsze, renesansowe, przedstawiają m.in. nieistniejący zamek na przeciwległym brzegu rzeki Białej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Renesansowy dwór obronny w Jeżowie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych