Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kwiat - irysy

Galeria: Trzebnica Włącz pokaz slajdów

 
Kwiat - irysy

Tytuł zdjęcia: Kwiat - irysy


Autor: Janusz Rybka
Data dodania: 2009-12-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4720 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Trzebnica
Kraina: Dolny Śląsk
Województwo: dolnośląskie
Tagi: przyroda  
Schowaj mapę

Trzebnica

Położona wśród gór i lasów Trzebnica, jak Wadowice Karola Wojtyłę, ma swoją królową Jadwigę. Żyła tu ona bowiem i działała, a wraz z mężem Henrykiem Brodatym ufundowała Sanktuarium (bazylika i klasztor), będące jedną z największych tego typu budowli w Europie. Papież Benedykt XVI zdecydował o przyznaniu mu statusu Sanktuarium Międzynarodowego, co Trzebniczan napawa nie lada dumą. Co ważne, Bazylika Św. Jadwigi - kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny, jest najstarszym sanktuarium na Śląsku, nekropolią Piastów Śląskich i miejscem uświęconym kultem (oczywiście) św. Jadwigi.

U wrót miasta, w otoczeniu alei lip, niedaleko od drogi prowadzącej do Wrocławia, postawiono nawet Jadwidze kapliczkę. Tu ponoć odpoczywała, udając się do miasta wysp i mostów. Miejsce jest na tyle urokliwe, że wpadło w oko filmowcom - niedaleko kręcono "Popiół i Diament", Kapliczne Wzgórze zagrało także w kilku epizodach w serialu "Czterej Pancerni i Pies".

Z trzebnickich turystycznych ciekawostek na czoło wysuwa się Rotunda Pięciu Stołów, budowla-murowany krąg, wzniesiony na fundamencie z XIII-wiecznych granitowych brył. Tu na przykład przebywali chorzy podczas wielkiej epidemii w XVII w., jako że Rotunda leży na granicy miasta. Obecnie jest jednym z przystanków na Ścieżce św. Jadwigi. Ta zaś biegnie przez okoliczne malownicze wzgórz i przedmieścia Trzebnicy. Liczy sobie 7 km, rozpoczyna się na placu przed Bazyliką, tu także powraca. Spacerując (tudzież jadąc) nią, można zobaczyć siedem miejsc związanych z życiem św. Jadwigi. Wzdłuż trasy ustawiono siedem kamieni kontemplacyjnych, które ukazują cnoty Świętej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kwiat - irysy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych