Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: TrzebnicaWłącz pokaz slajdów

Kramik dożynkowy wsi Brochocin.
Przygotowania do prezentacji
Dożynki Gminne AD 21012
Dożynki Gminne AD 21012
Dożynki Gminne AD 21012
Dożynki Gminne AD 21012
Dożynki Gminne AD 21012
Dożynki Gminne AD 21012
Dożynki Gminne AD 21012
Duża Ścieżka św. Jadwigi Śląskej
1 Międzynarodowy Plener Plastyczny
1 Międzynarodowy Plener Plastyczny
Kwitnące rzepaki w okolicach Trzebnicy
Klasztor
Widok Trzebnicy
Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej
Wirydarz klasztorny
Sanktuarium i Klasztor nocą
Klasztor
Klasztorne ogrody
Trzebnica

Trzebnica

miejscowość

Położona wśród gór i lasów Trzebnica, jak Wadowice Karola Wojtyłę, ma swoją królową Jadwigę. Żyła tu ona bowiem i działała, a wraz z mężem Henrykiem Brodatym ufundowała Sanktuarium (bazylika i klasztor), będące jedną z największych tego typu budowli w Europie. Papież Benedykt XVI zdecydował o przyznaniu mu statusu Sanktuarium Międzynarodowego, co Trzebniczan napawa nie lada dumą. Co ważne, Bazylika Św. Jadwigi - kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny, jest najstarszym sanktuarium na Śląsku, nekropolią Piastów Śląskich i miejscem uświęconym kultem (oczywiście) św. Jadwigi.

U wrót miasta, w otoczeniu alei lip, niedaleko od drogi prowadzącej do Wrocławia, postawiono nawet Jadwidze kapliczkę. Tu ponoć odpoczywała, udając się do miasta wysp i mostów. Miejsce jest na tyle urokliwe, że wpadło w oko filmowcom - niedaleko kręcono "Popiół i Diament", Kapliczne Wzgórze zagrało także w kilku epizodach w serialu "Czterej Pancerni i Pies".

Z trzebnickich turystycznych ciekawostek na czoło wysuwa się Rotunda Pięciu Stołów, budowla-murowany krąg, wzniesiony na fundamencie z XIII-wiecznych granitowych brył. Tu na przykład przebywali chorzy podczas wielkiej epidemii w XVII w., jako że Rotunda leży na granicy miasta. Obecnie jest jednym z przystanków na Ścieżce św. Jadwigi. Ta zaś biegnie przez okoliczne malownicze wzgórz i przedmieścia Trzebnicy. Liczy sobie 7 km, rozpoczyna się na placu przed Bazyliką, tu także powraca. Spacerując (tudzież jadąc) nią, można zobaczyć siedem miejsc związanych z życiem św. Jadwigi. Wzdłuż trasy ustawiono siedem kamieni kontemplacyjnych, które ukazują cnoty Świętej.