Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zalipie - malowana wieś

Galeria: Zalipie Włącz pokaz slajdów

 
Zalipie - malowana wieś

Tytuł zdjęcia: Zalipie - malowana wieś


Autor: JureK
Data dodania: 2016-11-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 842 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Zalipie
Kraina: Powiśle Dąbrowskie
Województwo: małopolskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Zalipie

Zalipie to najbardziej kolorowa i niezwykła wieś w naszym kraju. Wszystko za sprawą zwyczaju przyozdabiania chat i wiejskich obejść malunkami kwiatów. Dlatego Zalipie bywa także nazywane malowaną wsią. Ów zwyczaj, wywodzący się z końca XIX wieku, był bardzo żywy na terenach całego Powiśla Dąbrowskiego, w widłach Wisły i Dunajca, jednak tylko w Zalipiu przetrwał do naszych czasów.

Zalipie - malowana wieś

We wsi możemy zwiedzić zabytkową zagrodę Felicji Cyrułowej, która stanowi obecnie filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie i gdzie prezentowane są prace zalipiańskich artystek. Od 1978 roku działa w Zalipiu także Dom Malarek, gdzie możemy podziwiać, a nawet kupić zalipiańskie rękodzieło.

Co ciekawe Zalipie, mimo swojej niewątpliwej urody, przez to, że położona jest stosunkowo daleko od utartych turystycznych szlaków jest dosyć rzadko odwiedzana przez podróżnych. Zawsze jest tutaj nieco pustawo i dlatego tak bardzo prawdziwie i autentycznie. Zwłaszcza, że oprócz chat pomalowane bywają tutaj także studnie, spichlerzyki, płoty, przydrożne krzyże, mostki, a nawet psie budy i kurniki.

Zalipie - konkurs malowania chat

Raz do roku w Zalipiu organizowany jest konkurs na najlepiej pomalowaną zagrodę. Odbywa się on w pierwszy weekend wypadający zaraz po święcie Bożego Ciała.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zalipie - malowana wieś
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych