Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Jesień w Zagrodzie Ojrzanów

Galeria: Ojrzanów Włącz pokaz slajdów

 
Jesień w Zagrodzie Ojrzanów

Tytuł zdjęcia: Jesień w Zagrodzie Ojrzanów


Autor: Agnieszka Dąbrowska
Data dodania: 2017-10-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 713 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kury, gęsi, kaczki, konie, owce . To gospodarstwo pana Wojtka właściciela i dobrego ducha Zagrody w Ojrzanowie.
Miejscowość: Ojrzanów
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Ojrzanów

Ojrzanów położony jest ok. 35 km na południowy zachód od Warszawy, w gminie Żabia Wola, nieopodal drogi krajowej E-8 wiodącej na południe w kierunku Katowic. W II połowie XIX wieku rodzina Stadnickich wybudowała tu pałac wg projektu Władysława Marconiego (stanął on prawdopodobnie na miejscu dawnej siedziby Ojrzanowskich). Jest to pałac w stylu późnego klasycyzmu, murowany z cegły, otynkowany, z nadbudową pierwszego pietra. Po obu stronach pałacu znajdują się przybudówki, z których lewa mieści w sobie salę i połączona jest z pałacem galerią.

W pobliżu pałacu XVIII-wieczna obora z monsardowym dachem. Wokół rozciąga się 13 hektarowy park krajobrazowy, dobrze utrzymany, założony w połowie XIX w. - występują w nim drzewa mieszane a na szczególną uwagę zasługują: sosna rumelijska, sosna smołowa, świerk wężowy, dąb błotny.

Od początku XX wieku do 1946 r pałac należał do rodziny Dziewulskich, która oddała duże zasługi dla lokalnej społeczności. W 1902-1905 obok pałacu, dzięki funduszom Stefanii Dziewulskiej, zbudowano szkołę. Dziedziczka opłacała dwie nauczycielki i zapewniła dzieciom opiekę lekarską. W latach 1941-1944 w pałacu odbywały się tajne komplety Gimnazjum Warszawskiego. W 1945 r. budynek opustoszał, a silnie zdewastowany przez Niemców został sprzedany Zielińskim. Ci z kolei, w 1963 r. sprzedali obiekt PAXowi. INCO-VERITAS odbudował pałac i urządził w nim hotel (na 30 miejsc).

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Jesień w Zagrodzie Ojrzanów
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2017-10-24  16:42:18
zobacz wszystkie komentarze w serwisie