Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Widok na starówkę

Galeria: Kłodzko Włącz pokaz slajdów

 
Widok na starówkę

Tytuł zdjęcia: Widok na starówkę


Autor: Artur74
Data dodania: 2012-05-30
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.50  Ocen: 2  Odsłon: 2791 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Kłodzko
Kraina: Kotlina Kłodzka
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Kłodzko

Kłodzko to niewątpliwie jedno z najciekawszych miast swojego regionu. Jest niezwykle malowniczo położone w Kotlinie Kłodzkiej, a do tego przetrwało w nim do naszych czasów ponad czterysta zabytków architektury i sztuki. Jednym z największych (w przenośni) i największym (dosłownie) jest XVIII-wieczna twierdza. Budowla ta, jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce, została dodatkowo połączona wałem z fortyfikacjami na Owczej Górze (znajdującymi się po drugiej strony przepływającej u ich stóp Nysy Kłodzkiej), więc całość naprawdę robi wrażenie. A swoistą wisienką na (chciałoby się rzec - kłodzkim) torcie jest wycieczka korytarzami i komorami rozciągającymi się pod rynkiem. Na rynku zaś zachowało się wiele renesansowych kamienic, a także ratusz - przebudowywany po pożarze, tak że z gotyckiego stał się neorenesansowy.

Jednym z wielu znaków rozpoznawczych Kłodzka jest kamienny most na Młynówce, który ozdabiają wotywne posągi. Pochodzą one z XVII i XVIII i są pamiątkami tragicznych zdarzeń, między innymi wojen i epidemii. I tak wśród nich spotkamy Matkę Boską Bolesną, św. Wacława czy Jana Nepomucena.

Największy sakralny zabytek regionu również znajduje się w Kłodzku. Jest nim kościół parafialny Wniebowzięcia NMP. Budowano go dwieście lat, miedzy wiekami XIV a XVI, dlatego dopatrzeć się w nim można niejednego stylu architektonicznego. Największy wpływ na wystrój świątyni mieli artyści barokowi, stąd i przepych typowy dla tej epoki. Zobaczymy tu jednak także późnogotyckie freski czy XV-wieczną figurę Madonny z Dzieciątkiem.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Widok na starówkę
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Na początku sierpnia (dokładnie nie pamiętam) ma być impreza militarna, rekonstrukcje walk i tego typu rzeczy. Polecam i pozdrawiam!

Autor: Artur74   Dodano: 2012-05-30  21:44:48
Tego pięknego widoku się nie zapomina!:) Byłam w Kłodzku parę razy i mam nadzieję tam wrócić:)

Autor: Halina   Dodano: 2012-05-30  21:41:09
Ładna panorama:) Byłam w Kłodzku kilka lat temu w tym miejscu. Niestety nie było takiej słonecznej pogody. Pozdrawiam:)

Autor: ElaJ   Dodano: 2012-05-30  21:24:20
zobacz wszystkie komentarze w serwisie