Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Twierdza Kłodzko - chodniki minerskie.

Galeria: Kłodzko Włącz pokaz slajdów

 
Twierdza Kłodzko - chodniki minerskie.

Tytuł zdjęcia: Twierdza Kłodzko - chodniki minerskie.


Autor: Andrzej
Data dodania: 2017-10-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 1121 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Kłodzko
Kraina: Kotlina Kłodzka
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Kłodzko

Kłodzko to niewątpliwie jedno z najciekawszych miast swojego regionu. Jest niezwykle malowniczo położone w Kotlinie Kłodzkiej, a do tego przetrwało w nim do naszych czasów ponad czterysta zabytków architektury i sztuki. Jednym z największych (w przenośni) i największym (dosłownie) jest XVIII-wieczna twierdza. Budowla ta, jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce, została dodatkowo połączona wałem z fortyfikacjami na Owczej Górze (znajdującymi się po drugiej strony przepływającej u ich stóp Nysy Kłodzkiej), więc całość naprawdę robi wrażenie. A swoistą wisienką na (chciałoby się rzec - kłodzkim) torcie jest wycieczka korytarzami i komorami rozciągającymi się pod rynkiem. Na rynku zaś zachowało się wiele renesansowych kamienic, a także ratusz - przebudowywany po pożarze, tak że z gotyckiego stał się neorenesansowy.

Jednym z wielu znaków rozpoznawczych Kłodzka jest kamienny most na Młynówce, który ozdabiają wotywne posągi. Pochodzą one z XVII i XVIII i są pamiątkami tragicznych zdarzeń, między innymi wojen i epidemii. I tak wśród nich spotkamy Matkę Boską Bolesną, św. Wacława czy Jana Nepomucena.

Największy sakralny zabytek regionu również znajduje się w Kłodzku. Jest nim kościół parafialny Wniebowzięcia NMP. Budowano go dwieście lat, miedzy wiekami XIV a XVI, dlatego dopatrzeć się w nim można niejednego stylu architektonicznego. Największy wpływ na wystrój świątyni mieli artyści barokowi, stąd i przepych typowy dla tej epoki. Zobaczymy tu jednak także późnogotyckie freski czy XV-wieczną figurę Madonny z Dzieciątkiem.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Twierdza Kłodzko - chodniki minerskie.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Na terenie twierdzy byłem wielokrotnie, ale dopiero pierwszy raz zwiedzałem chodniki minerskie. Jeszcze nie tak dawno, można było poruszać się po twierdzy bez przewodnika, oprócz chodników minerskich. Obecnie zwiedzanie odbywa się tylko w obecności przewodników. Kupuje się bilety oddzielnie na twierdzę i chodniki minerskie w tej samej cenie.

Autor: Andrzej   Dodano: 2017-10-14  17:23:38
Byłam w twierdzy kłodzkiej, ale nie wszędzie nas oprowadzano. Ciekaw jest Twoja sesja zdjęciowa z tego miejsca.

Autor: Halina   Dodano: 2017-10-14  16:48:24
zobacz wszystkie komentarze w serwisie