Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kłodzko - most gotycki

Galeria: Kłodzko Włącz pokaz slajdów

 
Kłodzko - most gotycki

Tytuł zdjęcia: Kłodzko - most gotycki


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2011-04-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3169 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Bezsprzecznie jeden z najciekawszych obiektów w całej okolicy i - po monumentalnej, górującej nad mikastem twierdzy - wiztówka Kłodzka. Z przesadą, którą zrouzmieć można dopiero wóczas gdy na własne oczy zobaczy się oryginał, nazywany w bałamutnych przewodnikach "polski most Karola w Pradze". Długi na trochę więcej jak pięćdziesiąt i szeroki co najwyżej na cztery metry łączy wyspę Piasek ze starówką. Ma tylko cztery przęsła i trzy filary, bo zawieszony jest nad wąskim przecież kanałem Młynkówki. Gotycką budowlę ozdabiają misternie wykute rzeźby. Na filarach mostu stoi sześć kamiennych rzeźb: Trójca Święta, Ukoronowanie Panny Marii, Ukrzyżowanie, świętego Wacława, patrona Czech, św. Franciszka Ksawerego chroniącego od wszystkich możliwych chorób, no i patrona szczęśliwej przeprawy przez rzeki, popularnego niezwykle w całych Czechach świętego Jana Nepomucena. Ze wszystkich filarów najciekawszy jest ten centralny, środkowy. Z przekazów wynika, że miała tu być ustawiona specjalna kapliczka, ale pomysłu nigdy nie zrealizowano. Dlaczego ? Nie wiadomo.
Miejscowość: Kłodzko
Kraina: Kotlina Kłodzka
Województwo: dolnośląskie
Tagi: mosty  
Schowaj mapę

Kłodzko

Kłodzko to niewątpliwie jedno z najciekawszych miast swojego regionu. Jest niezwykle malowniczo położone w Kotlinie Kłodzkiej, a do tego przetrwało w nim do naszych czasów ponad czterysta zabytków architektury i sztuki. Jednym z największych (w przenośni) i największym (dosłownie) jest XVIII-wieczna twierdza. Budowla ta, jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce, została dodatkowo połączona wałem z fortyfikacjami na Owczej Górze (znajdującymi się po drugiej strony przepływającej u ich stóp Nysy Kłodzkiej), więc całość naprawdę robi wrażenie. A swoistą wisienką na (chciałoby się rzec - kłodzkim) torcie jest wycieczka korytarzami i komorami rozciągającymi się pod rynkiem. Na rynku zaś zachowało się wiele renesansowych kamienic, a także ratusz - przebudowywany po pożarze, tak że z gotyckiego stał się neorenesansowy.

Jednym z wielu znaków rozpoznawczych Kłodzka jest kamienny most na Młynówce, który ozdabiają wotywne posągi. Pochodzą one z XVII i XVIII i są pamiątkami tragicznych zdarzeń, między innymi wojen i epidemii. I tak wśród nich spotkamy Matkę Boską Bolesną, św. Wacława czy Jana Nepomucena.

Największy sakralny zabytek regionu również znajduje się w Kłodzku. Jest nim kościół parafialny Wniebowzięcia NMP. Budowano go dwieście lat, miedzy wiekami XIV a XVI, dlatego dopatrzeć się w nim można niejednego stylu architektonicznego. Największy wpływ na wystrój świątyni mieli artyści barokowi, stąd i przepych typowy dla tej epoki. Zobaczymy tu jednak także późnogotyckie freski czy XV-wieczną figurę Madonny z Dzieciątkiem.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kłodzko - most gotycki
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych