Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Duszniki ZdrójWłącz pokaz slajdów

Renesansowy Rynek
Młyn papierniczy - barokowy zabytek techniki
Młyn papierniczy - barokowy zabytek techniki
Młyn papierniczy - barokowy zabytek techniki
W parku zdrojowym
Neogotycki kościół zdrojowy
Kamienna rzeźba Madonny ze świętymi na dusznickim Rynku
Unikatowa ambona w kształcie wieloryba
XVII-wieczny kościół św.św. Apostołów Piotra i Pawła
Duszniki
okolice Dusznik
okolice Dusznik
Duszniki przed zachodem słońca
fragment barokowej kolumny wotywnej na rynku
kapliczka z Górskiej
Panorama na Duszniki Zdrój
Park Zdrojowy w Dusznikach Zdroju
Park Zdrojowy w Dusznikach Zdroju
Park Zdrojowy w Dusznikach Zdroju
Park Zdrojowy w Dusznikach Zdroju
Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój

miejscowość

Duszniki Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Sudetach, pięknie położone w otoczeniu gór Stołowych i Bystrzyckich. Miasteczko jest podzielone, można powiedzieć, na dwie części - miasto "główne" rozciągające się w widłach Bystrzycy i Jastrzębnika oraz uzdrowisko oddalone o kilometr od jego centrum.

W Dusznikach Zdroju zachowało się sporo zabytków architektury, wśród nich (zobaczymy je na Rynku) renesansowe i barokowe kamienice oraz XVI-wieczny ratusz (przebudowano go co prawda po wielkim pożarze, jednak uroku nie stracił). W jednym z domów zatrzymał się swego czasu Jan Kazimierz podróżujący do Francji.

Ciekawostką w Dusznikach jest Muzeum Papiernictwa, do którego na pewno warto się wybrać. Po pierwsze mieści się budynku starej papierni, która liczy sobie już ponad 400 lat, po drugie dziś także produkuje się tutaj papier czerpany i to z wykorzystaniem tradycyjnej technologii. Pisał na nim nawet Fryderyk Chopin do Jana Białobłockiego. Było to 2 listopada 1826 roku...A jeśli już jesteśmy przy naszym wybitnym kompozytorze, dla melomanów już od kilkudziesięciu lat, bo od roku 1946, odbywają się w Dusznikach Zdroju Festiwale Chopinowskie przyciągające wielu renomowanych pianistów.

W Dusznikach znajduje się także jedno z najładniejszych sudeckich schronisk, a mianowicie schronisko "Pod Muflonem", które jest bazą dla wybierających się na górskie wycieczki. Wiedzie stąd bowiem wiele tras w malownicze Góry Bystrzyckie.