Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Poręba ŻegotyWłącz pokaz slajdów

Łilie wodne na stawie - Poręba Żegoty
Lilie wodne
Poręba Żegoty. Zespół pałacowo-parkowy Szembeków
Poręba Żegoty. Zespół pałacowo-parkowy Szembeków
Poręba Żegoty

Poręba Żegoty

miejscowość

Poręba Żegoty. Wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w gminie Alwernia. Ważnym zabytkiem Poręby są ruiny pałacu należącego kolejno do Korycińskich, Szwarcenberg-Czernych oraz (do II wojny światowej) Szembeków.

Pierwszy dwór powstał w tym miejscu w XVII stuleciu. Obecny pałac powstał w kilku etapach pomiędzy końcem XVII wieku, a początkiem XX wieku, kiedy przebudował go architekt Tadeusz Stryjeński. W pałacu spalonym w 1945 roku i częściowo rozebranym, znajdowała się cenna biblioteka oraz bogate zbiory sztuki.

W ostatnim czasie podjęto prace zmierzające do odbudowy pałacu. Zostały one jednak przerwane ze względu na wycofanie się nowego właściciela. W całości zachowała się jedynie oficyna, zamieszkana do dziś. W parku dworskim znajduje się zdewastowana kaplica-mauzoleum Szembeków z lat 1920-1922, z posągiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W parku istniała też sztuczna grota z posągiem Neptuna. W otoczeniu pałacu, przy drodze w kierunku Alwerni widoczne są stawy rybne oraz kamienna figura św. Jana Nepomucena.