Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ruiny zamku w Chudowie

Galeria: Chudów Włącz pokaz slajdów

 
Ruiny zamku w  Chudowie

Tytuł zdjęcia: Ruiny zamku w Chudowie


Autor: JureK
Data dodania: 2010-05-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 3187 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Renesansowy zamek w Chudowie wzniósł w pierwszej połowie XVI wieku Jan Gierałtowski, nabywca tutejszych dóbr. Największy rozkwit warowni przypada na lata 1706-1767, kiedy właścicielami zamku była rodzina Foglarów. Według źródeł historycznych Chudów zaliczany był wówczas do najwspanialszych rezydencji na Górnym Śląsku. Od tamtego czasu zamek dość często zmieniał właścicieli i coraz bardziej tracił na znaczeniu. Do naszych czasów dotrwał jedynie w postaci malowniczej ruiny. W 2004 roku odbudowano zamkową wieżę, w której mieści się obecnie małe muzeum.
Miejscowość: Chudów
Kraina: Górny Śląsk
Województwo: śląskie
Tagi: zamki  
Schowaj mapę

Chudów

W Chudowie zachowały się ruiny renesansowego zamku z lat trzydziestych XVI wieku, wzniesionego przez Jana Gierałtowskiego na miejscu obiektu drewnianego.

Przy zamku działa Fundacja Zamek Chudów, która powstała w 1995 roku, w celu uratowania jednego z piękniej położonych nizinnych zamków na Górnym Śląsku. Dzięki jej działalności w 2001 roku rozpoczęto odbudowę zamkowej wieży, w której od 2004 roku mieści się muzeum archeologiczne. Poprzez szeroko prowadzoną akcję promocyjną, zamek stał się ważnym ośrodkiem organizacji imprez historycznych, kulturalnych i rozrywkowych na najwyższym poziomie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ruiny zamku w Chudowie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Jeżeli można prosić to wolałbym formę bez określenia " Pan" :) Mam na imię Jurek i nie obrażę się na nikogo, bez względu na wiek, jak w ten sposób będzie się do mnie zwracał. Dziękuję za ten miły komentarz. Umieszczanie zdjęć na PK również jest dla mnie ujściem emocji wywołanych fatalną pogodą i tym co u nas się dzieje (topi ludzi). Boleję bardzo, bo mam akurat urlop, który można byłoby korzystniej spędzić, ale niestety :( Słyszałem o tym, że niektóre osoby (nawet z tych co mnie namówiły na ten portal) odeszły. Przykro, ale pozostaje nadzieja, że wrócą :) Pozdrawiam serdecznie.

Autor: JureK   Dodano: 2010-05-18  11:36:10
Piękne zdjęcie ruin zamku. Z przyjemnością ogląda się przy dzisiejszej deszczowej pogodzie zdjęcia obiektów pokazane w pełnym słońcu. Przy okazji bardzo się cieszę, że nadal umieszcza Pan swoje zdjęcia na portalu PK podwyższając poziom prezentowanych tu zdjęć. Dostałam dziś informację od Koleżanki, że kilka wartościowych osób już z portalu PK odeszło. Pozdrawiam serdecznie :)))

Autor: ElaJ   Dodano: 2010-05-18  10:15:36
zobacz wszystkie komentarze w serwisie