Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dobudowany ołtarz polowy. Kalwaria Pakoska

Galeria: Pakość Włącz pokaz slajdów

 
Dobudowany ołtarz polowy. Kalwaria Pakoska

Tytuł zdjęcia: Dobudowany ołtarz polowy. Kalwaria Pakoska


Autor: Dariusz Żuk
Data dodania: 2009-11-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4584 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą, to sanktuarium i cenny zabytek Pakości. Jest jedną z najstarszych i drugą co do wielkości po Kalwarii Zebrzydowskiej. Pochodzi z XVII wieku. Inicjatorem wzniesienia kalwarii był ksiądz Wojciech Kęsicki, który już wiosną 1628 roku poprowadził tędy pierwszą drogę krzyżową. Budowa kapliczek została sfinansowana przez rodzinę Działyńskich. Składa się z Kościoła Ukrzyżowania i 24 kaplic prezentujących styl barokowy. Nazwa Kujawska Jerozolima wiąże się z tym, że budując Kalwarię ks. Wojciech kierował się podobieństwem położenia Pakości do topografii Jerozolimy. Kalwaria Pakoska dzięki funduszom unijnym i fundacji jest obecnie odbudowywana, dzięki czemu już wkrótce będzie można podziwiać jej pierwotne piękno.
Miejscowość: Pakość
Kraina: Kujawy
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kalwarie kościoły  
Schowaj mapę

Pakość

Pierwsze wzmianki o Pakości ukazały się w dokumentach w roku 1243 i związane były z budową kościoła p.w. św. Jakuba. W XIV w. Wojciech z Kościelca, ówczesny właściciel Pakości, wybudował tu kamienno-ceglany zamek - warownię, który na trzy wieki stał się siedzibą konwentu reformatów.

Prawa miejskie, oparte na prawie magdeburskim, Pakość otrzymała 9 lutego 1359 roku. Przez wieki, będąc na granicy ścierania się wpływów pruskich i rosyjskich, Pakość była miejscem, gdzie szczególnie mocno broniono polskości. Tu znajduje się m. in. pamiątkowy głaz przy kaplicy Wniebowstąpienia, upamiętniający bitwę "w obronie wiary i polskości" pomiędzy konfederatami barskimi a wojskami rosyjskimi w 1769 r., czy pomnik i zbiorowa mogiła powstańców wielkopolskich.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Dobudowany ołtarz polowy. Kalwaria Pakoska
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych