Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» SPK jeden z 7 nowych cudów Polski ?

Galeria: Gulbieniszki Włącz pokaz slajdów

 
SPK jeden z 7 nowych cudów Polski ?

Tytuł zdjęcia: SPK jeden z 7 nowych cudów Polski ?


Autor: Henryk Gałaszewski
Data dodania: 2014-08-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 2  Odsłon: 1115 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: National Geographic Polska ogłosił kolejny czwarty plebiscyt "SIEDEM NOWYCH CUDÓW POLSKI", w śród 16 nominowanych pozycji znalazł się nasz Suwalski Park Krajobrazowy. Głos możemy oddać pod linkiem: http://www.7cudow.national-geographic.pl/ , Zachęcam do głosowania, bo warto aby nasz SPK znalazł się w śród zwycięzców, jest z pewnością tego wart, głosując możemy również wygrać cenne nagrody :)
Miejscowość: Gulbieniszki
Kraina: Suwalszczyzna
Województwo: podlaskie
 
Schowaj mapę

Gulbieniszki

Gulbieniszki to niewielka miejscowość położona w Suwalskim Parku Krajobrazowym na północ od Jeleniewa. Wieś znana jest przede wszystkim ze wznoszącej się tuż nad nią Cisowej Góry (256 m n.p.m.) - słynnej Suwalskiej Fudżijamy, nazywanej tak z uwagi na niezwykły, regularny stożkowaty kształt. Jest to najlepszy punkt widokowy na całej Suwalszczyźnie.

Od lat trwają wśród geomorfologów spory skąd wziął się tak piękny, regularny kształt wzniesienia? Do niedawna Górę Cisową uznawano za kem, jednak ostatnio przeważa pogląd, że jest to morena czołowa. Odmienną teorię ma jednak na ten temat okoliczna ludność, która uważa, że góra została usypana sztucznie (stąd nazywana bywa także Górą Sypaną).

Niegdyś zupełnie odsłonięty wierzchołek zarasta obecnie z jednej strony sosnowym lasem, na górę poprowadzono także niedawno, szpecące ją, betonowe schodki.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: SPK jeden z 7 nowych cudów Polski ?
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Piękne ...

Autor: Kajetana Snopek   Dodano: 2014-08-05  21:36:02
zobacz wszystkie komentarze w serwisie