Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Suwalski Park Krajobrazowy - Cisowa Góra.

Galeria: Gulbieniszki Włącz pokaz slajdów

 
Suwalski Park Krajobrazowy - Cisowa Góra.

Tytuł zdjęcia: Suwalski Park Krajobrazowy - Cisowa Góra.


Autor: Henryk Milewski
Data dodania: 2014-10-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 814 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cisowa Góra wznosi się na 256m n.p.m i 80 m od lustra pobliskiego Jeziora Kopanego.Podjęta w latach 50-60 XX wieku próba jej zalesienia powiodła się na szczęście tylko częściowo.Porastający południowy stok las zasłonił widok na jeziora;:Kopane,Szurpiły,Jegłowek. 15 lat temu ustawiono na jej wierzchołku krzyż mający upamiętniać pobyt w 1999r na Suwalszczyźnie Jana Pawła II.Świerki którymi przy okazji obsadzono prowadzącą na wierzchołek ścieżkę mają się dobrze i wkrótce zaczną zasłaniać niepowtarzalną panoramę Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Miejscowość: Gulbieniszki
Kraina: Suwalszczyzna
Województwo: podlaskie
Tagi: punkty widokowe  
Schowaj mapę

Gulbieniszki

Gulbieniszki to niewielka miejscowość położona w Suwalskim Parku Krajobrazowym na północ od Jeleniewa. Wieś znana jest przede wszystkim ze wznoszącej się tuż nad nią Cisowej Góry (256 m n.p.m.) - słynnej Suwalskiej Fudżijamy, nazywanej tak z uwagi na niezwykły, regularny stożkowaty kształt. Jest to najlepszy punkt widokowy na całej Suwalszczyźnie.

Od lat trwają wśród geomorfologów spory skąd wziął się tak piękny, regularny kształt wzniesienia? Do niedawna Górę Cisową uznawano za kem, jednak ostatnio przeważa pogląd, że jest to morena czołowa. Odmienną teorię ma jednak na ten temat okoliczna ludność, która uważa, że góra została usypana sztucznie (stąd nazywana bywa także Górą Sypaną).

Niegdyś zupełnie odsłonięty wierzchołek zarasta obecnie z jednej strony sosnowym lasem, na górę poprowadzono także niedawno, szpecące ją, betonowe schodki.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Suwalski Park Krajobrazowy - Cisowa Góra.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych