Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: IławaWłącz pokaz slajdów

Ropucha Zielona
Ropucha Zielona
Ropucha Szara
Ropucha Paskówka
Ropucha Szara
Padalec
Żaby moczarowe
Ropuchy Szare
Żaby moczarowe
Grzebiuszka ziemna
Ropucha Szara
Kumak nizinny
Kumak nizinny
Młoda Ropucha Zielona
Ropucha Zielona
Rzekotka
Iława - most kolejowy
Jeziorak 2011 09 02
Jeziorak 0001
Iława
Iława

Iława

miejscowość

Iławę można z powodzeniem nazwać miastem jezior. Położona jest nad rzeką Iławką, na południowym krańcu jeziora Jeziorak (jest ono najdłuższym jeziorem w Polsce, na jednej z jego wysp, a mianowicie Wielkiej Żuławie, znajduje się miejsce staropruskiego grodu z X-XI w.) i w otoczeniu wielu innych, mniejszych już nieco, jeziorek. Przyrodniczo rzecz ujmując, Iława przedstawia się naprawdę malowniczo.

W mieście nie ma zbyt wielu zabytków, najważniejsze skupione są na terenie dawnego Starego Miasta, pięknie usytuowanego nad jeziorem Jeziorak Mały. Należą do nich XIV-wieczny kościół pw. Przemienienia Pańskiego, fragment murów obronnych również z tego okresu, ratusz (dość "nowy", bo z XIX stulecia) i dawna hala miejska. Na miłośników subtelnej secesji czeka zaś secesyjno-eklektyczny dworek.

Całkiem ciekawie przedstawiają się okolice Iławy. Kilka kilometrów od miasta, we wsi Rudzienice, można zobaczyć neogotycki kościół, w Mątykach poczuć się zaś prawie jak król Szwecji Gustaw Adolf, który rezydował tu podczas wojny w 1628 r., a w Ostródzie wypróbować swoich sił na nartach wodnych, by przekonać się, że jazda na nich nie jest tak łatwa, na jaką niekiedy wygląda.