Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Romańska krypta w klasztorze w Mogilnie

Galeria: Mogilno Włącz pokaz slajdów

 
Romańska krypta w klasztorze w Mogilnie

Tytuł zdjęcia: Romańska krypta w klasztorze w Mogilnie


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4912 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pobenedyktyński klasztor w Mogilnie kryje jedną, ale za to jakże smakowitą średniowieczną zagadkę. Z dawnej romańskiej świątyni dotrwały do naszych czasów mury prezbiterium, apsyda, zachodnia, przekryta sklepieniem krzyżowym krypta. W tym pomieszczeniu wyraźnie rysuje się wnęka na relikwiarz. I dobrze. Tyle tylko, że w Mogilnie nie ma śladu po jakimkolwiek kulcie. Zatem pytanie, jak z dobrego kryminału Agaty Christie: o co w takim razie chodzi? Ba, zagadka jest, ale odpowiedzi nie ma...
Miejscowość: Mogilno
Kraina: Pojezierze Gnieźnieńskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: sztuka romańska  
Schowaj mapę

Mogilno

Mogilno - miasto należące do najstarszych osad w Polsce, położone na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, na "Szlaku Piastowskim", nad malowniczym Jeziorem Mogileńskim (79 ha), na znaczącym szlaku kolejowym Poznań - Gdynia, Poznań - Olsztyn oraz opodal trasy drogowej Poznań - Mazury (Litwa).

Mogilno leży 80 km od Poznania, 60 km od Bydgoszczy i 240 km od Warszawy. Historycznie miasto leży na pograniczu Kujaw i Wielkopolski, lecz w obecnych czasach poszukiwacze etnografii określają ten region jako Pałuki (tereny powiatów żnińskiego, mogileńskiego i wągrowieckiego).

Osadnictwo na terenie dzisiejszego miasta sięga VIII-X w., gdzie na cyplu otoczonym wodami Jeziora Mogileńskiego i bagnami oraz ziemno-drewnianymi umocnieniami powstała osada. Przełomowym wydarzeniem dla miasta było sprowadzenie do Mogilna w XI w. zakonu Benedyktynów przez Kazimierza Odnowiciela. Bolesław Śmiały ufundował zabudowania klasztorne. Obecnie jest to najcenniejszy zabytek Mogilna.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Romańska krypta w klasztorze w Mogilnie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych