Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Warszawa. Cerkiew Św. Marii Magdaleny na Pradze Pólnoc.

Galeria: Warszawa Włącz pokaz slajdów

 
Warszawa. Cerkiew Św. Marii Magdaleny na Pradze Pólnoc.

Tytuł zdjęcia: Warszawa. Cerkiew Św. Marii Magdaleny na Pradze Pólnoc.


Autor: ElaJ
Data dodania: 2010-04-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 4409 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Sobór metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny  cerkiew prawosławna przy al. Solidarności w Warszawie, wzniesiona w II poł. XIX wieku, na potrzeby rosnącej społeczności rosyjskiej osiedlającej się w rejonie dzisiejszej Pragi Północ, a także w celu utrwalenia obecności architektury rosyjskiej w zabudowie Warszawy poprzez wzniesienie kolejnego obiektu w stylu bizantyjskim w ważnym punkcie miasta. Po akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych w II RP stała się jedną z dwóch wolno stojących prawosławnych świątyń w Warszawie, które nie zostały zniszczone lub zaadaptowane na inne cele. Status soboru metropolitalnego posiada od 1921. Jest główną cerkwią Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Miejscowość: Warszawa
Kraina: Warszawa i okolice
Województwo: mazowieckie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Warszawa

Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.

Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.

Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Warszawa. Cerkiew Św. Marii Magdaleny na Pradze Pólnoc.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Piękna budowla. Tego typu obiekty sakralne obrządku wschodniego-prawosławnego kryją dla nas w większości katolików wiele tajemnic... . Warto je odwiedzić, choćby w ekumenicznym charakterze.

Autor: McCairos_nieaktywny   Dodano: 2010-04-17  16:42:34
Pani Elu:) Dziękuje za piękne zdjęcie warszawskiej cerkwi z opisem.Pozdrawiam:)))

Autor: Halina   Dodano: 2010-04-17  16:27:48
zobacz wszystkie komentarze w serwisie