Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Warszawa. Pałac pod Blachą.

Galeria: Warszawa Włącz pokaz slajdów

 
Warszawa. Pałac pod Blachą.

Tytuł zdjęcia: Warszawa. Pałac pod Blachą.


Autor: ElaJ
Data dodania: 2010-04-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 3945 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pałac Pod Blachą  późnobarokowy pałac, zbudowany w latach 1720-1730 przez Jakuba Fontanę u podnóża Zamku Królewskiego w Warszawie. Obecnie pałac wyróżnia się wąską białą fasadą oraz długimi skrzydłami. Swą nazwę zawdzięcza nietypowemu w dawniejszych czasach pokryciu blachą miedzianą, aczkolwiek wcześniej w II poł. XVIII wieku był pokryty dachówką. Od roku 1798 mieszkał w nim m.in. książę Józef Poniatowski, któremu pałac podarował Stanisław August Poniatowski. Przynajmniej raz gościł w pałacu Napoleon Bonaparte. W czasie II wojny światowej pałac został przez Niemców spalony. Odbudowany tuż po wojnie w latach 1948-1949.
Miejscowość: Warszawa
Kraina: Warszawa i okolice
Województwo: mazowieckie
Tagi: pałace  
Schowaj mapę

Warszawa

Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.

Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.

Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Warszawa. Pałac pod Blachą.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ciekawa budowla:)Ładne symetryczne ujęcie:)) Dziękuję za opis.Pozdrawiam:)))

Autor: Halina   Dodano: 2010-04-24  22:07:28
zobacz wszystkie komentarze w serwisie