Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Warszawa. Biały Domek w Łazienkach Królewskich.

Galeria: Warszawa Włącz pokaz slajdów

 
Warszawa. Biały Domek w Łazienkach Królewskich.

Tytuł zdjęcia: Warszawa. Biały Domek w Łazienkach Królewskich.


Autor: ElaJ
Data dodania: 2010-04-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4078 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Klasycystyczny budynek w Łazienkach Królewskich. Wystawiony w latach 1774-1776 jest prawdopodobnie dziełem Dominika Merliniego. Drewniana budowla na planie kwadratu z tynkową powłoką o jednakowym kształcie fasad ozdobiona jest na krawędzi dachu balustradą oraz belwederkiem w środku. Centrum budynku zajmuje klatka schodowa, wokół której usytuowane są pokoje: stołowy, bawialnia, sypialny, gabinet ośmiokątny, garderoby i pomieszczenia sanitarne. Przed południową fasadą znajduje się wsparty na postaci Fauna zegar słoneczny z 1776. W Białym Domku rezydował m.in. król francuski na wygnaniu Ludwik XVIII zanim wrócił do Francji i objął rządy.
Miejscowość: Warszawa
Kraina: Warszawa i okolice
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Warszawa

Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.

Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.

Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Warszawa. Biały Domek w Łazienkach Królewskich.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych