Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Warszawskie Łazienki

Galeria: Warszawa Włącz pokaz slajdów

 
Warszawskie Łazienki

Tytuł zdjęcia: Warszawskie Łazienki


Autor: Gabriela Peda
Data dodania: 2009-02-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 7067 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pałac Łazienkowski, zwany także Pałacem na Wodzie należy do najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków klasycystycznych w Polsce. Zbudowany wg projektu Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera służył początkowa, jako siedziba magnacka, a potem letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Za jego panowania pałac został znacznie rozbudowany według projektu tzw. Łazienki Lubomirskiego, zaprojektowanej i zbudowanej w latach 1680-1690 przez Tylmana z Gameren dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.
Miejscowość: Warszawa
Kraina: Warszawa i okolice
Województwo: mazowieckie
Tagi: pałace  
Schowaj mapę

Warszawa

Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.

Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.

Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Warszawskie Łazienki
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych