Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Osiedle domków fińskich na ul. Jazdów

Galeria: Warszawa Włącz pokaz slajdów

 
Osiedle domków fińskich na ul. Jazdów

Tytuł zdjęcia: Osiedle domków fińskich na ul. Jazdów


Autor: Magdalena Jachura
Data dodania: 2010-06-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 4422 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Między parkiem Ujazdowskim a budynkami Sejmu znajduje się jakby przeniesione z innego świata osiedle drewnianych domków z ogródkami. Ukryte w gęstej zieleni bardziej pasują do podwarszawskiego letniska niż do centrum stolicy. Domki pochodzą z Finlandii, która spłacała nimi reparacje wojenne dla Związku Radzieckiego. Ten z kolei przekazał je w 1945 roku w darze dla zburzonej Warszawy. Domków było ok. 200, miały stać przez kilka lat, a zamieszkali w nich robotnicy pracujący przy odbudowie miasta. Do dziś przetrwało ok. 30 domków, choć wielokrotnie planowano ich likwidację.
Miejscowość: Warszawa
Kraina: Warszawa i okolice
Województwo: mazowieckie
Schowaj mapę

Warszawa

Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.

Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.

Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Osiedle domków fińskich na ul. Jazdów
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych