Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Warszawa. Synagoga Nożyków.

Galeria: Warszawa Włącz pokaz slajdów

 
Warszawa. Synagoga Nożyków.

Tytuł zdjęcia: Warszawa. Synagoga Nożyków.


Autor: Magdalena Jachura
Data dodania: 2010-09-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3176 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Synagoga Nożyków jest jedyną przedwojenną bożnicą funkcjonującą do dziś. Fundatorami byli Ryfka i Zalman Nożykowie, małżeństwo przemysłowców z branży galanteryjnej. Budowę rozpoczęto w 1898 roku, trwała cztery lata. Synagogę otwarto 12 maja 1902 roku. Małżonkowie Nożykowie przekazali ją gminie żydowskiej z życzeniem, aby po wsze czasy nosiła ich imię i aby modlono się w niej za nich. Synagoga Nożyków jest budowlą w stylu neoromańskim, z elementami bizantyjskimi, neorenesansowymi i mauretańskimi. Na jej fasadzie znajduje się gwiazda Dawida, która dopiero od XIX wieku jest oficjalnym symbolem judaizmu. Wnętrze może pomieścić 600 osób.
Miejscowość: Warszawa
Kraina: Warszawa i okolice
Województwo: mazowieckie
Tagi: judaica  
Schowaj mapę

Warszawa

Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.

Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.

Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Warszawa. Synagoga Nożyków.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych