Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Warszawa. Rogatka grochowska. Budynek północny.

Galeria: Warszawa Włącz pokaz slajdów

 
Warszawa. Rogatka grochowska. Budynek północny.

Tytuł zdjęcia: Warszawa. Rogatka grochowska. Budynek północny.


Autor: ElaJ
Data dodania: 2010-10-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 2990 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Postawienie rogatek wiązało się z unowocześnieniem w latach 1820-1823 ówczesnego Traktu Brzeskiego, który zaczynał się właśnie w miejscu rogatek i pokrywał się z dzisiejszymi ulicami Grochowską oraz Płowiecką. W 1823 roku po obu stronach Traktu zbudowano dwa pawilony. W jednym urzędował dozorca policyjny, w drugim - poborca opłat za wwóz niektórych towarów (np. artykułów spożywczych). Budynki charakteryzuje wgłębny portyk podtrzymywany przez cztery jońskie kolumny, zwieńczony tympanonem. Dodatkowo wewnątrz portyku, na bocznych ścianach, a także nad oknami znajdują się płaskorzeźby o tematyce militarno-antycznej. Rogatki grochowskie do 1889 r. stanowiły granicę Warszawy.
Miejscowość: Warszawa
Kraina: Warszawa i okolice
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Warszawa

Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.

Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.

Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Warszawa. Rogatka grochowska. Budynek północny.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
No proszę. A tu nie trafiłem. Bardzo ładnie pokazana,

Autor: Gosc_serwisu2   Dodano: 2010-10-02  20:02:42
zobacz wszystkie komentarze w serwisie