Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ulica Brzeska na warszawskiej Pradze Północ

Galeria: Warszawa Włącz pokaz slajdów

 
Ulica Brzeska na warszawskiej Pradze Północ

Tytuł zdjęcia: Ulica Brzeska na warszawskiej Pradze Północ


Autor: Aleksandra Białas
Data dodania: 2009-10-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3322 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Brzeska to jedna z najsłynniejszych ulic przedwojennej Pragi. Wytyczono ją pod koniec XIX w. niedaleko Dworca Terespolskiego zw. Brzeskim (stąd jej nazwa). Niegdyś zamieszkiwali ją przede wszystkim Żydzi, którzy byli jednocześnie właścicielami pobudowanych na niej kamienic. W tych zaś "rezydowali" głównie kolejarze, robotnicy fabryczni i dorożkarze. Brzeska jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie zachował się klimat starej Warszawy. Niestety dziś ulica jest w opłakanym stanie i nie cieszy się dobrą reputacją.
Miejscowość: Warszawa
Kraina: Warszawa i okolice
Województwo: mazowieckie
Tagi: ludzie zaułki  
Schowaj mapę

Warszawa

Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.

Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.

Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ulica Brzeska na warszawskiej Pradze Północ
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych