Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Krywań - widok z Kasprowego Wierchu

Galeria: Tatry Włącz pokaz slajdów

 
Krywań - widok z Kasprowego Wierchu

Tytuł zdjęcia: Krywań - widok z Kasprowego Wierchu


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-12-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.08  Ocen: 26  Odsłon: 6987 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Krywań (2494 m n.p.m.) to jeden z najbardziej charakterystycznych tatrzańskich szczytów. Wyróżnia się specyficznym zakrzywionym wierzchołkiem, od którego wziął swoją nazwę (pierwotnie Krzywań). Do XVIII wieku uchodził za najwyższy szczyt Tatr, co w pewnym sensie ma swoje uzasadnienie. Krywań może poszczycić się bowiem największą wysokością względną w Tatrach, która wynosi aż 1300 m w stosunku do leżącej poniżej Doliny Koprowej. Jedynym jego mankamentem jest to, że nie leży w Polsce. Na szczęście z wielu miejsc możemy podziwiać jego wyniosłą sylwetkę, m.in. z Kasprowego Wierchu.
Kraina: Tatry
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Tatry

Tatry to najwyższe i krajobrazowo najpiękniejsze góry łańcucha karpackiego. Otoczone są z czterech stron wielkimi kotlinami: od pn. Podhalem, czyli doliną Dunajca, od pn. zach. Orawą, czyli dol. Orawy, od pd. Liptowem, czyli dol. Wagu, a od pd. wsch. Spiszem, czyli doliną Popradu.

Ze względu na różnice w charakterze krajobrazu, budowę geologiczną i rodzaj tworzących je skał, dzieli się Tatry na trzy części: Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.

W Polsce leży tylko ok. 20 proc. Tatr, w tym m.in. wierzchołek Rysów, który jest najwyższym szczyt naszego kraju.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Właściwie nie wypada mi zamieścić pod tak wspaniałym wizerunkiem "kultowej" góry nic innego, jak słowa Kazimierza Przerwy- Tatmajera z "Na Skalnym Podhalu". "Jak Jasiek z Ustupu, Hanusia od Królów i Marta Uherczykówna z Liptowa śpiewali w jedno słoneczne rano ku sobie" : Hej, Krywaniu, Krywaniu wysoki! Płyną, lecą od tobie potoki! - Tak się leją moje łzy, jak one, Hej łzy moje, łzy niezapłacone... Hej Krywaniu, Krywaniu wysoki! Płyną, lecą nad tobą obłoki - Tak się toczy moja myśl, jak one, hej, te myśli, te myśli stracone Hej, Krywaniu, Krywaniu wysoki! Idzie od cie szum lasów głęboki, a mojemu idzie żal kochaniu - hej, Krywaniu, Krywaniu, Krywaniu! Na szczęście, pieśń ta nie zrobiła tak zawrotnej "kariery" w Polsce, jak kilka innych ludowych z regionu i nie wszyscy są w stanie nucić ją przy byle okazji... Pozostała nadzwyczajną góralską "modlitwą". A wykonywana przez znamienite, podhalańskie głosy - potrafi jeszcze budzić dreszcze albo łzy...

Autor: Anna Miszalska-Gąsienica   Dodano: 2009-12-29  01:13:11
Dawno nic nie sprawiło mi takiej radości, jak właśnie tych kilka zdjęć z Tatr. Dla mnie w każdym z nich czai się zalążek przygody. Tatry zimą to prawdziwe wyzwanie, a ja chyba czuję, że ono mnie wzywa ;-).

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2009-12-19  00:26:54
Wygląda jak góra Fudżi:)

Autor: Istra&Maks   Dodano: 2009-12-18  10:24:51
Spacer w chmurach :)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-12-17  12:25:20
zobacz wszystkie komentarze w serwisie