Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dolina Białki

Galeria: Tatry Włącz pokaz slajdów

 
Dolina Białki

Tytuł zdjęcia: Dolina Białki


Autor: Anna Miszalska-Gąsienica
Data dodania: 2010-01-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.50  Ocen: 2  Odsłon: 5088 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jest jedną z największych w Tatrach. Wyrzeźbiona wodami spod masywu Gierlachu (Biała Woda), Rybiego Potoku (z Morskiego Oka), Roztoki (z Pięciu Stawów), Waksmundzkiego Potoku i Jaworowego Potoku. W okolicy Łysej Polany wypływa z Tatr na Podtatrze, mijając wsie podhalańskie (Brzegi, Bukowinę Tatrz., Białkę Tatrz.), oraz spiskie (Jurgów, Czarna Góra, Trybsz, Krempachy, Nowa Biała). Wpada do Dunajca między podhalańskim Dębnem a spiskim Frydmanem. W okolicach Nowej Białej rozcina malowniczo skały, tworząc przełom między Kramnicą a Obłazową - miejsce świątecznych wypadów wypoczynkowych i treningów wspinaczy skałkowych. Cała Dolina Białki liczy 40 km, z czego 12 km w obrębie Tatr. Jej nazwa pochodzi od jasnych (białych) głazów toczonych wytrwale szmaragdową wodą. Te z poszarpanych przypadkowo want zmieniają się w gładko oszlifowane otoczaki. Górale wyciągają je z bulgocącej topieli nie bez trudu, cichcem i wbrew administracyjnym zakazom, by robić z nich solidne podwaliny swoich domostw. Białka , jak na górską rzekę przystalo, jest zmienna i kapryśna. Warunki pogodowe kształtują jej oblicze. Latem i w okresach suchych bywa płytkim potoczkiem, który łatwo przekroczyć skacząc z kamienia na kamień. Są miejsca, gdzie wody prawie nie widać, zdradza ją tylko dudnienie pod warstwą głazów. Po deszczach jej obraz zmienia się w mętną wodną kipiel niosącą kawałki korzeni, połamanych drzew i wymytą z brzegów roślinność.
Kraina: Tatry
Województwo: małopolskie
Tagi: doliny góry rzeki  
Schowaj mapę

Tatry

Tatry to najwyższe i krajobrazowo najpiękniejsze góry łańcucha karpackiego. Otoczone są z czterech stron wielkimi kotlinami: od pn. Podhalem, czyli doliną Dunajca, od pn. zach. Orawą, czyli dol. Orawy, od pd. Liptowem, czyli dol. Wagu, a od pd. wsch. Spiszem, czyli doliną Popradu.

Ze względu na różnice w charakterze krajobrazu, budowę geologiczną i rodzaj tworzących je skał, dzieli się Tatry na trzy części: Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.

W Polsce leży tylko ok. 20 proc. Tatr, w tym m.in. wierzchołek Rysów, który jest najwyższym szczyt naszego kraju.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Tak, warto, ale od 2010 roku już jej nie widać. To jedna z WIELKICH NIEOBECNYCH. :(

Autor: borowiak   Dodano: 2013-02-06  17:05:48
Jestem pod wielkim wrażeniem. Piękna galeria. Odwiedzajcie, naprawdę warto:)

Autor: Bogusław Pupiec   Dodano: 2013-02-06  16:57:11
zobacz wszystkie komentarze w serwisie