Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bujaków.Ogród botaniczny.

Galeria: Bujaków Włącz pokaz slajdów

 
Bujaków.Ogród botaniczny.

Tytuł zdjęcia: Bujaków.Ogród botaniczny.


Autor: Brygida Kicińska
Data dodania: 2010-06-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4056 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Bujaków
Kraina: Górny Śląsk
Województwo: śląskie
 
Schowaj mapę

Bujaków

Bujaków to miejscowość o charakterze typowo wiejskim, dawniej należąca do powiatu rybnickiego, obecnie wchodzi w skład miasta Mikołowa w województwie śląskim.

Wioska położona jest w malowniczej okolicy, co potwierdza niejeden przewodnik turystyczny. Malowniczości dodaje, położony w samym środku miejscowości, zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja. Murowany kościół zbudowany został około 1500 roku.

Zachowało się także zabytkowe probostwo z 1820 roku oraz budynek dawnej szkoły tzw. organistówki z 1840 roku, w którym mieści się obecnie biblioteka, biuro sołtysa i poczta.

W środkowej części wioski zachowała się murowana kapliczka słupowa z czasów wojny 30-letniej z lat 1618-1648. Znajduje się ona w ogrodzie jednej z posesji przy ul. Wojciecha Korfantego i stoi na tzw. Mogile szwedzkiej. Z dawnej zabudowy drewnianej wsi nie zachował się dzisiaj żaden dom, chociaż w połowie naszego stulecia było ich jeszcze kilka.

W dawnym Folwarku dworskim w zachodniej stronie Bujakowa stał piętrowy drewniany spichlerz z XVIII wieku, który został przeniesiony do Śląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Bujaków.Ogród botaniczny.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych