Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Szklarska Poręba Średnia - gospoda Do Słońca (Zur Sonne)

Galeria: Karkonosze Włącz pokaz slajdów

 
Szklarska Poręba Średnia - gospoda Do Słońca (Zur Sonne)

Tytuł zdjęcia: Szklarska Poręba Średnia - gospoda Do Słońca (Zur Sonne)


Autor: Istra&Maks
Data dodania: 2009-12-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2899 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Szklarska Poręba to nie tylko góry, narty i wypoczynek. To miejsce ma swoją historię. A historii tej centrum to wcale nie Szklarska Poręba Górna, o której się myśli, mówiąc Szklarska Poręba. Najstarsza jest Szklarska Poręba Dolna - z rynkiem, dwoma kościołami - katolickim z XVII wieku i poewangelickim z wieku XVIII oraz z dwoma starymi cmentarzami. Historia tej części Szklarskiej Poręby sięga średniowiecza i wiąże się z hutnictwem szkła. Szklarska Poręba Średnia była natomiast na przełomie XIX i XX wieku kolonią artystyczną za sprawą niemieckich artystów: Carla i Gerharta Hauptmannów, których dom mieści obecnie muzeum. I oni, i inni artyści bywali w gospodzie Do Słońca.
Miejscowość: Szklarska Poręba
Kraina: Karkonosze
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Ich majestatyczne sylwetki widoczne są niemal z każdego zakątka Kotliny Jeleniogórskiej. To jedne z nielicznych gór w Polsce, które posiadają wyraźnie ukształtowane i zróżnicowane piętra roślinne.

Karkonosze - co warto zobaczyć

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, która jest także jednym z najczęściej odwiedzanych polskich szczytów i najlepiej rozpoznawalnych ze względu na bardzo charakterystyczną, stożkowatą sylwetkę.

Charakterystyczne dla Karkonoszy są występujące tu licznie skałki, z których najbardziej znane to: Pielgrzmy, Końskie Łby, Kukułcze Skały, Słonecznik oraz Kotki. Charakterystycznym elementem krajobrazu są także kotły polodowcowe m.in. Śnieżne Kotły, Kocioł Wielkiego Stawu, Kocioł Małego Stawu, Kocioł Łomniczki.

W Karkonoszach znajduje się także jedno z najpiękniejszych i najstarszych schronisk turystycznych w Polsce, położona nad Małym Stawem, Samotnia.

Karkonosze docenili twórcy filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, którego wiele scen plenerowych kręcono właśnie tutaj, głównie w Wąwozie Kamieńczyka.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych