Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kowary- zabytkowy żuraw kolejowy

Galeria: Karkonosze Włącz pokaz slajdów

 
Kowary- zabytkowy żuraw kolejowy

Tytuł zdjęcia: Kowary- zabytkowy żuraw kolejowy


Autor: Artur74
Data dodania: 2015-02-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3827 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Przy torze wjazdowym na stację kolejową w Kowarach od strony Jeleniej Góry stoi na betonowo -kamiennym podeście o wymiarach 2,5 m x 3 m żuraw kolejowy zbudowany ok.1905 r. Pierwowzór obrotowego żurawia słupowego skonstruowano w Anglii w 1850 r. Jego podstawowymi elementami są: kolumna, na której obraca się wysięgnica (ramie o stałym kącie nachylenia) i konstrukcja napędu. Kolumna jest łożyskowana od dołu i góry. Wysięgnica wykonana jest z rur i jej koniec znajduje się na wysokości ok. 5,2 m . Przez wysięgnice przechodzi łańcuch od napędu, przez krążek do haka, na którym zawisał ładunek. Kowarski żuraw oprócz możliwości podnoszenia i opuszczania ładunku o ciężarze do 800 kg, mógł ten ładunek obracać praktycznie o 360 stopni z wagonu na plac wyładunkowy. Ewenementem kowarskiego żurawia było to, że obsługiwało go 2 ludzi przy użyciu korb i przekładni zębatych. Jeden układ napędu służył do obracania urządzenia, a drugi do podnoszenia towarów. Dźwig zaopatrzony jest w hamulec taśmowy i zapadkę blokującą, które utrzymywały ładunek na stałej wysokości. Zasługuje on na szczególną ochronę, ze względu na konstrukcję i zastosowane rozwiązania techniczne.
Miejscowość: Kowary
Kraina: Karkonosze
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Ich majestatyczne sylwetki widoczne są niemal z każdego zakątka Kotliny Jeleniogórskiej. To jedne z nielicznych gór w Polsce, które posiadają wyraźnie ukształtowane i zróżnicowane piętra roślinne.

Karkonosze - co warto zobaczyć

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, która jest także jednym z najczęściej odwiedzanych polskich szczytów i najlepiej rozpoznawalnych ze względu na bardzo charakterystyczną, stożkowatą sylwetkę.

Charakterystyczne dla Karkonoszy są występujące tu licznie skałki, z których najbardziej znane to: Pielgrzmy, Końskie Łby, Kukułcze Skały, Słonecznik oraz Kotki. Charakterystycznym elementem krajobrazu są także kotły polodowcowe m.in. Śnieżne Kotły, Kocioł Wielkiego Stawu, Kocioł Małego Stawu, Kocioł Łomniczki.

W Karkonoszach znajduje się także jedno z najpiękniejszych i najstarszych schronisk turystycznych w Polsce, położona nad Małym Stawem, Samotnia.

Karkonosze docenili twórcy filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, którego wiele scen plenerowych kręcono właśnie tutaj, głównie w Wąwozie Kamieńczyka.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych