Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kazimierz Biskupi - kościół św. Marcina

Galeria: Kazimierz Biskupi Włącz pokaz slajdów

 
Kazimierz Biskupi - kościół św. Marcina

Tytuł zdjęcia: Kazimierz Biskupi - kościół św. Marcina


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2010-05-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3938 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jest to chyba najcenniejszy zabytek romański na ziemi konińskiej. Według tradycji postawiony został na miejscu pustelni św. Mateusza, jednego z Pięciu Braci Męczenników. Początki świątyni datowane są na przełom XII i XIII w. Kościół był trzykrotnie rozbudowywany. Przebudowa po pożarze w początkach XVIII w. zatarła wiele elementów romańskich i gotyckich. W wieku XIX świątynia została wydłużona w kierunku zachodnim. Pierwotne wejście do kościoła odkryto podczas prac remontowych w 1999 r. Odsłonięto wtedy pozostałości romańskiego portalu w południowej części świątyni. Nad nim, we fragmencie gotyckiego muru, Godziemba - herb rodziny Lubrańskich, właścicieli dóbr kazimierskich w XVI w. Wtedy to nastąpiła pierwsza rozbudowa kościoła. Wszystkie trzy fazy ingerencji budowniczych są łatwo dostrzegalne w zewnętrznych murach.
Miejscowość: Kazimierz Biskupi
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Schowaj mapę

Kazimierz Biskupi

Kazimierz Biskupi, to wieś położona w powiecie konińskim, w gminie Kazimierz Biskupi. Jest to Ośrodek kultu Pięciu Braci Męczenników.

Prawdopodobnie wieś została założona przez Kazimierza Odnowiciela w połowie XI wieku. Od jego imienia miejscowość posiada pierwszy człon nazwy. Drugi człon nazwy tj."Biskupi" wiąże się z rządami biskupów lubuskich, którzy od 1237 roku byli właścicielami Kazimierza. Kiedyś Kazimierz Biskupi był miastem, a było to w latach 1287 - 1870.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kazimierz Biskupi - kościół św. Marcina
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych