Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kazimierz Biskupi - kościół św. Marcina

Galeria: Kazimierz Biskupi Włącz pokaz slajdów

 
Kazimierz Biskupi - kościół św. Marcina

Tytuł zdjęcia: Kazimierz Biskupi - kościół św. Marcina


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2010-05-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2108 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: ierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z "Roczników" Długosza, który pisze o przekazaniu Kazimierza biskupstwu lubuskiemu przez Henryka Brodatego w 1237 r. Sam kościół pochodzi najprawdopodobniej z drugiej połowy XII w. (za informację dziękujemy Arturowi Różańskiemu). Przez wieki przechodził liczne przebudowy, które poważnie zatarły pierwotny kształt budynku. Dzisiaj odnajdujemy styl romański jedynie w wątkach murów - pierwotne mury na dużych odcinkach rozebrano, nadbudowując ściany i powiększając kościół. Dzisiaj możemy znaleźć tu jedynie ślady romańskiego portalu w ścianie południowej i znaki kamieniarskie - krzyż na podstawie (Ziemia) oraz krzyż na okręgu (Wenus).
Miejscowość: Kazimierz Biskupi
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: sztuka romańska  
Schowaj mapę

Kazimierz Biskupi

Kazimierz Biskupi, to wieś położona w powiecie konińskim, w gminie Kazimierz Biskupi. Jest to Ośrodek kultu Pięciu Braci Męczenników.

Prawdopodobnie wieś została założona przez Kazimierza Odnowiciela w połowie XI wieku. Od jego imienia miejscowość posiada pierwszy człon nazwy. Drugi człon nazwy tj."Biskupi" wiąże się z rządami biskupów lubuskich, którzy od 1237 roku byli właścicielami Kazimierza. Kiedyś Kazimierz Biskupi był miastem, a było to w latach 1287 - 1870.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kazimierz Biskupi - kościół św. Marcina
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych