Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wieś uśpiona. Pojezierze Brodnickie

Galeria: Pojezierze Brodnickie Włącz pokaz slajdów

 
Wieś uśpiona. Pojezierze Brodnickie

Tytuł zdjęcia: Wieś uśpiona. Pojezierze Brodnickie


Autor: Piotr Maciejewski
Data dodania: 2010-11-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2161 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lekko pofałdowane przestrzenie Pojezierza Brodnickiego to kwintesencja Polskich krajobrazów. Mozaiki miedz i pól, charakterystycznych piaszczystych dróg wijących się w szpalerach drzew, wież kościelnych wyłaniających się z kępy drzew, gdzieś ponad pagórkiem, śródpolnych zagajników, pasących się na tle nieba koni i krów… To świat kaliny, głogu, tarniny. Świat wierzby i brzozy. I pochylających się nad wodą topól i olch. Szkoda, że świat ten znany jest jedynie, okolicznym mieszkańcom, a w najlepszym wypadku mieszkańcom Grudziądza i Torunia. Turyście z innych stron Polski zaglądają tu nader rzadko.
Schowaj mapę

Pojezierze Brodnickie

Pojezierze Brodnickie znajduje się na prawym brzegu Drwęcy, na północ od Brodnicy. To jeden z najbardziej malowniczych nizinnych zakątków naszego kraju. Pomimo tego, że znajduje się dość blisko Warszawy (ok. 200 km) teren ten pełni funkcje turystyczne jedynie lokalnie. Chętnie odpoczywają tutaj mieszkańcy niedalekiego Torunia oraz Grudziądza, rzadziej Bydgoszczy.

Na Pojezierzu Brodnickim znajduje się blisko 100 akwenów wodnych o powierzchni przekraczającej 1 ha. Tutejsze jeziora charakteryzują się wydłużonym kształtem, rozwiniętą linią brzegową z szeregiem półwyspów, zatok i na ogół stromymi zboczami. Dodatkowym walorem jest czystość wody - z reguły I klasy.

Do najpiękniejszych jezior należy zaliczyć: Wysokie Brodno, Bachotek, Robotno, Zbiczno, Wielkie i Małe Partęczyny oraz jeziora Strażym, Głowińskie i Łąkorz.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Super.

Autor: Gosc_serwisu2   Dodano: 2010-11-27  10:24:11
zobacz wszystkie komentarze w serwisie